A zöldkagyló akkor került a figyelem középpontjába, amikor a maorik (új-zélandi őslakosok) életkörülményeit vizsgálva kiderült, hogy magas koruk ellenére megmaradt ízületeik rugalmassága, mely a bőséges kagylófogyasztásuknak volt köszönhető. Ennek eredményeként világszerte megindultak a tudományos kutatások az új-zélandi zöldkagylóval kapcsolatban.
Kutatási eredmények
2021-ben Maryam Abshrini és munkatársai speciális szempontok alapján feldolgozták a 2020. márciusáig napvilágot látott zöldhéjú kagylókkal végzett kutatásokról szóló cikkeket. Az átfogó elemzés azt mutatta, hogy a zöldkagyló mérsékelt és klinikailag jelentős kezelési hatást gyakorolt az osteoarthritis (ízületi porckopás) okozta fájdalomra. Összességében arra a megállapításra jutottak, hogy érdemes megfontolni a zöldkagyló-kivonatok használatát, különösen azoknak a betegeknek, akik olyan alternatív fájdalomcsillapító kezelést keresnek, amely kevesebb mellékhatással jár, mint a szintetikus készítmények alkalmazása.
Az évtizedek alatt összegyűlt kutatási eredmények bebizonyították, hogy az új-zélandi zöldkagyló több mint 13%-ban tartalmaz glükozaminglikánt, glikoproteineket, valamint kovasavat, vitaminok közül C-, E-, B6-, B12- vitamint és folsavat, ásványi anyagok közül kalciumot, káliumot és magnéziumot. Kiemelkedő az essenciális aminosav, Omega-3 EPA és DHA zsírsav tartalma, amelyek a szervezetre gyakorolt széleskörű jótékony hatásukról és főleg gyulladáscsökkentő tulajdonságáról ismertek. Gazdag beltartalma annak is köszönhető, hogy a kagylótenyésztés során egyetlen egy zöldkagyló napi 300 liter, kristály tisztaságú tengervizet képes átszűrni! Ennek következtében a zöldkagyló húsa igazán gazdag lesz biológiailag aktív anyagokban.
Természetes megoldás
Ezek után már egyáltalán nem meglepő, hogy Új-Zéland őslakói a Maorik között tradicionális gyógymódnak számít a Zöldkagyló fogyasztása ízületi problémák esetén.
Biológiai hasznosulását nézve a mesterségesen előállított glükozaminoknál sokkal jobban szívódik fel és könnyebben épül be a porcokba a héjban található glükozamin és más hatóanyagai. A glükozamin az ízületek kenőanyagaként szolgál, a kovasav a csontokat és a kötőszöveteket erősíti.
Népbetegség
Elkeserítő tény, hogy napjainkban a mozgásszervi megbetegedéseket, mint korunk népbetegségeként tartják számon. Hazánkban több százezren szenvednek gyulladásos ízületi megbetegedésekben, kopásos ízületi betegségekben és egyéb mozgásszervi rendellenességekben. Ami kell, az kell! A szervezetünk nem tudja előállítani a glükozamint, így nagyon fontos annak pótlása. A legtöbb táplálékban kis mennyiségben megtalálható, de jelentős mennyiségben a tenger „gyümölcsei” tartalmazzák, főleg az új-zélandi tarajos zöldkagyló.
Prevenció vagy tűzoltás
Ha bármilyen jövő-menő – remélhetőleg kisebb – ízületi fájdalmakat tapasztal, elsőre mindig gondoljon a természetes megoldást kínáló zöldkagylóra, a szintetikus – ugyan gyors -, de sok mellékhatással bíró fájdalomcsillapítók helyett. Mindig a megelőzés legyen az elsődleges cél, a hirtelen pánikszerű tűzoltás helyett és így van ideje hatni a természetes, szelíd hatóanyagoknak!
Bell Barbara természetgyógyász
www.vivanatura.hu
Ez a cikk a Természetgyógyász magazin 2024. májusi számában jelent meg.