A cickafarkfű áldásos hatásai

cickafarkfű tea

A cickafarkfű áldásos hatásai

A cickafarkfű étvágyjavító, köptető, nyugtató és serkentő hatású gyógynövény.
Hatóanyagai glikozidás keserűanyagot tartalmaznak, (illóolaj 0,05-0,25%) melynek komponensei a kamazulén, kámfor, szabinén, cineol, pinén, borneol, mentol és achilein alkaloidok, kumarin, cserzőanyag, hangya-, ecet-, szalicil- és sztearinsav, valamint flavonoidok.

Gyógyhatásai:
Étvágyfokozó – emellett javítja az emésztést, enyhíti a görcsöket a vékony- és vastagbélben, megszünteti a puffadást, a kellemetlen teltségérzést. Mivel javítja a kiürülési reflexet, alkalmazhatjuk hashajtó helyett. Jót tesz hosszú betegeskedés alatt fellépő emésztőrendszeri fájdalmak, anyagcserezavarok ellen is.
Teáját a következőképpen készítsd el: 1 evőkanálnyi virágot forrázz le 2 dl vízzel, 15 percig hagyd ázni, majd szűrd le. Naponta 2 alkalommal fogyaszd édesítés nélkül, étkezés előtt fél órával.
Vizelethajtó és tisztító gyógytulajdonságának köszönhetően alkotórésze a reuma elleni és antiszklerotikus teakeverékeknek. Csalánnal, mezei zsurlóval, körömvirággal, fehér fagyönggyel és galagonyavirággal kombinálva jól bevált érelmeszesedés ellen is.
A kamazulén antihisztaminikus hatása miatt főleg gyerekeknél hatásos asztma ellen, így a köptető hatású gyógynövények ( ökörfarkkóró -virág, kankalinvirág és -gyökér), valamint a kamilla, a palástfű, a csalán, a kakukkfű és a körömvirág mellett része az asztmaellenes teakeverékeknek.
Az emésztőrendszerben csillapítja az enyhe átszivárgó vérzéseket (például aranyeres bántalmaknál).
Urogenitális sebészeti beavatkozások után forrázatát hideg állapotban alkalmazd, hogy a kolin és a betain hatása jól érvényesüljön. Kolinja enyhén csökkenti a magas vérnyomást is.
Alkalmazható az éjjeli bevizelés kúrálásában, de csak depresszió elleni (bazsalikom és orbáncfű), valamint idegerősítő (citromfű, levendula, macskagyökér, borsmenta és majoránna ) gyógynövényekkel kombinálva hatásos.
Jó gyógyszere a női betegségeknek, de 3 hónapnál hosszabb távon nem ajánlott azoknak, akik fogamzásgátló tablettát szednek, illetve akik tudják magukról, hogy hajlamosak a rosszindulatú daganatokra (100 g virágban ugyanis 1000 NE ösztrogénaktivitású női hormonhoz hasonló anyag van). Bárki más azonban nyugodtan fogyaszthatja a cickafarkfűteát női bajokra, mert a növényi hormonpótlás egészségesebb, és nem okoz mellékhatásokat, mint a szintetikus gyógyszerek. Enyhíti a változó korban fellépő kellemetlen tüneteket. Komlóval és édesköménnyel kombinálva csillapítja a hőhullámot, a fejfájást.
Csökkenti a menstruációt kísérő erős fájdalmat, és normalizálja a rendellenes vérzést, de az úgynevezett behangoló teát csakis a menstruációs ciklussal összhangban szabad alkalmazni, mégpedig két lépésben.
  • Első lépésként készítsd el az 1. típusú teát: 200 g cickafarkfűvirág, 50 g komló és 50 g édeskömény keverékéből 1 evőkanálnyit 2,5 dl vízben forralj fel, s 15 percnyi lúgozódás után szűrd le. Naponta 2 alkalommal igyál 2,5 dl teát, de nem mindennap, hanem a menstruáció befejezését követő első naptól napon keresztül.
  • Második lépésként: a 16. naptól kezdve viszont a progeszteronhormon-hatással rendelkező gyógynövényekből 50 g apróbojtorján, 150 g palástfű és 100 g rozmaringlevél keverékéből az előbb leírt módon elkészített teát idd (ebben nem szerepel a cickafarkfű!) az újabb menstruáció jelentkezéséig, majd a menstruáció végétől megint következhet az 1., illetve a 2. tea, mindaddig, amíg a rendszertelen ciklus helyre nem áll.
Férfiaknál a prosztata-megnagyobbodás kezelésében, az ellenkező nem hormonjainak gyógyhatására alapozva veszik hasznát, hiszen keserűanyaga ugyanolyan biológiai hatással rendelkezik, mint a női ösztrogén hormon.
Visszérgyulladásra idd a következő teát: körömvirág, gyermekláncfű, mályvagyökér, apróbojtorján, orbáncfű, levendula, feketenadálytő-gyökér, útifű és cickafarkvirág 1:1 arányú keverékéből 1 evőkanálnyit 2-4 órán keresztül áztass 3 dl vízben, majd gyenge lángon 3 percig főzd, hagyd állni 15 percig, s nagy lyukú szűrőn szűrd le. Naponta 2-3 alkalommal fogyaszd, étkezés után.
Fogfájásra öblítőként alkalmazd, borsmentával és macskagyökérrel 1:1 arányban kombinálva. A keverékből 1 evőkanálnyit 2 percig főzz 5 dl vízben, és ezzel öblögesd a szájüreget.
Vizes és szeszes kivonata gyógyítja a szájban előforduló fertőzéseket. A gyulladt ínyt bíborvörös kasvirág szeszes kivonatával kombinálva ecseteld, aftózisoknál zsályával és apróbojtorján szeszes kivonatával együtt használd.
A bőrkiütések kezelésében szintén jól bevált szer. Szeszes kivonatának bemasszírozásával enyhíthetők a reumatikus és ízületi bántalmak: fellazítja, oldja a csomókat, csökkenti a fájdalmat.
Tinktúrája – fájdalomcsillapító, izomlazító, valamint belső szervek gyógyítására alkalmazható hidratáló krémekben, amelyeket hosszasan kell bemasszírozni a beteg szerv fölötti bőrbe, mintha szúrás nélküli injekciót adnánk.
Figyelem! Nők a cickafarkfüvet csak a menstruáció végét követő első naptól használják, mert hormonzavart okoz! Kivétel a petefészek-gyulladás: ilyenkor a teljes gyógyulásig engedélyezett palástfűvel kombinált használata. Daganatos nők számára ellenjavallt.
Mellékhatás, mérgezés:
Fogyasztása sötétbarnára színezi a vizeletet nem kell tőle megijedni, nem vérről van szó! Túlérzékeny emberek allergiás kiütéssel, hasmenéssel reagálhatnak rá. Az ajánlott adagokat ne lépd túl!
Forrás: freespirit.hu
Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

vizi torma

A vizitorma gyógyhatásai

A vízitormának kiváló vértisztító hatása van, ezért a természetgyógyászatban előszeretettel alkalmazzák mindenféle bőrprobléma esetén. Ha hónapokon keresztül alkalmazzuk, ásványianyag-tartalmából kifolyólag

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés