Kutatási eredmények azt mutatják, hogy a vér likopin-koncentrációja és a táplálékkal bevitt likopintartalmú zöldségek, gyümölcsök fogyasztása között egyenes arányú összefüggés mutatható ki. Vagyis a gyümölcsökkel és zöldségekkel szervezetünkbe juttatott likopin pont oda kerül, ahol arra a legnagyobb szükség van.
A likopin hatásai
A kedvező élettani hatás legfőbb oka a likopinmolekula antioxidáns tulajdonsága. A likopin kétszer olyan gyorsan képes befogni a szabad gyököket, mint a sárgarépából és sütőtökből ismert β-karotin. A bőrben az UV sugárzás káros hatását elsősorban a likopin fogja fel. Ismertek olyan tanulmányok is, amelyek a likopin egyéb, nem antioxidáns tulajdonságával összefüggő értékes biológiai hatását támasztják alá, viszont a kutatók nagy része alátámasztja azt a tényt hogy igenis nyáron, a napozás által bőrben kialakult szabadgyökök miatt, fontos likopinban gazdag táplálékot bevinni a szervezetbe.
– Véd a vastag- és végbél, a prosztata-, a mell-, a tüdő-, és a hasnyálmirigyrák ellen.
– Védelmet nyújt a szürkehályog és makuladegeneráció kialakulása ellen.
– A likopin gátolja a koleszterinszintézist, ily módon közvetve csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.
– A likopin fontos szerepet játszik a daganatos megbetegedések megelőzésében, ugyanakkor a korábbi feltételezésekkel ellentétben nem vesz részt az A-vitamin szintézisében.
Mennyi kellene legyen a napi likopin szükségletünk?
A napi likopinszükséglet átlagosan 3 mg/fő. A paradicsom ivólé likopintartalma 150 mg/kg, a ketchupé 100 mg/kg. Ha tökéletesen hasznosulna, akkor 1 kg (kb.1liter) ivólé 50 napi szükségletet fedezne. A gyakorlatban azonban napi 1,5- 2,0 dl elfogyasztását ajánlják.
Egy felmérés szerint az USA-ban a likopinbevitel 90 %-a paradicsomból készült termékekből származik.
Milyen mértékben hasznosul a táplálékkal bevitt likopin?
Sajnos a nyersen fogyasztott paradicsomból nagyon kevés hasznosul, ám a hőkezelt paradicsomtermékekből 2,5-szer több szívódik fel az ember szervezetébe, mint a nyers paradicsomból.
Túladagolási tünetet nem tapasztaltak. A jó hatékonyságot segíti, ha a paradicsom termékeket a jó zsírokban gazdag mogyorófélékkel, olivaolajjal fogyasztják.
Birtalan Katalin: Természetgyógyász