Ezek a típusú olajok kimondottan növény alapú olajok és nem tartalmaznak semmiféle mesterséges aromát, színezéket, valamint nem párolognak el, mint az illóolajok. A bőrön keresztül felszívódva, belélegezve és elfogyasztva egyaránt nyújt terápiás segítséget.
A gyógynövényes olaj elkészítéshez az alábbi növényi olajok közül választhatunk, attól függően, hogy milyen problémát szeretnénk orvosolni.
Növényi bázisolajok
Napraforgóolaj – Hidratálja a bőrt, ajánlott idős vagy sérült bőrre.
Olíva olaj – Hidratálja a száraz bőrt, enyhíti a viszketést, valamint segíti a kollagén és az elasztin szintézisét.
Kókuszolaj – Hidratálja száraz típusú bőrt és hajat, megnyugtatja az irritált bőrt, emellett hosszabb ideig eltartható, mint a legtöbb növényi alapú olajok.
Szőlőmag-olaj – Erősíti és rugalmassá teszi a sejtmembránt és a sejtszövetet, megőrzi a bőr természetes nedvességtartalmát, valamint gyorsan felszívódik.
Mandula olaj – Jó minden bőrtípusra, kimondottan száraz bőrre ajánlott. Nyugtatja a gyulladást, viszketést, és enyhítést hoz egyes bőrbetegségek esetében (ekcéma, pikkelysömör, bőrgyulladás), valamint enyhíti és nyugtatja a leégést.
Avokádó olaj – Esszenciális vitaminokat (D és E Vit. ) tartalmaz, hidratálja, nyugtatja az érzékeny bőrt, antibakteriális tulajdonsággal bír és segítséget nyújt a pikkelyes fejbőr kezelésében is.
Búzacsíra olaj – Puhítja száraz és öregedő bőrt, segíti a sejtek regenerálódását, a nyirokkeringést, enyhíti a gyulladást, megelőzi és csökkenti a hegesedést.
Olajokhoz használt gyógynövények hatásai.
Minden gyógy-, és fűszernövény használható gyógyhatású olaj készítésére. Az itt felsorolt növények mind jótékony tulajdonságokkal bírnak.
Aloe Vera – Antibakteriális, gomba és vírusölő, seb és égés gyógyító, természetes hashajtó, csillapítja a gyomrot, enyhíti és megszünteti egyes börbetegségek tüneteit.
Bazsalikom – Hatékony görcsoldó, vírusellenes, antibakteriális, csillapítja a gyomorgörcsöket.
Poloskavész – Enyhíti a klimaxos hőhullámokat, a menstruációs görcsöket, helyreállítja a keringési és érrendszeri zavarokat, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, segítséget nyújt idegesség és a stressz kezelésében. Terhesség alatt nem ajánlott!
Fekete dió – Jó a gombás fertőzésekre, szemölcsök és szömörce kezelésére, és segíti az emésztést.
Fahéj – Bizonyotottan 99,9% -osan vírus és baktérium ölő, tehát antibakteriális és antivirális.
Cayenne-i bors – Ajánlott a reuma kezelésére, megfázás, influenza, arcüreggyulladás és torokfájás esetén, hasznos fejfájás és láz enyhítésére, segíti a létfontosságú szervek működését.
Szegfűszeg – Erősíti az immunrendszert, antioxidáns, emellett antibakteriális és antimikrobiális.
Tuja – A terápiás tulajdonságait ciprus olajként fejti ki: vérzéscsillapító, fertőtlenítő, görcsoldó, vizelethajtó, izzasztó, érösszehúzó, légzőszervi frissítő és nyugtató hatású.
Pitypang – Hasznos menstruáció, valamint menopauza esetében, növeli a petefészek hormontermelést.
Kasvirág – Növeli a fehérvérsejtek termelését, támogatja az immunrendszert, gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságokkal bír, jó a megfázás, az influenza és fertőzések kezelésére. Fontos, hogy legalább két hétig alkalmazzák kúraszerűen!
Eukaliptusz – Kiváló fertőtlenítő, baktérium- és vírusölő hatása van.
Fokhagyma – Segít a fertőzések leküzdésében, az asztmás tünetek enyhítésében, orrmelléküreg-gyulladás csökkentésében, a keringési problémák és a szívbetegségek kezelésében, ezen felül növeli az immunitást, és méregteleníti a szervezetet.
Kamilla – Segít a stressz, a szorongás és álmatlanság leküzdésében, jó emésztési zavarokra, hasznos a legtöbb emésztési problémára, hatékony vértisztító, erősíti a májműködést, támogatja a hasnyálmirigyet, javítja az epe működést, valamint segíti a hólyagos bőr gyógyulását.
Gólyaorr – Hatásos a máj méregtelenítésében, görcsoldó, elállítja a vérzést, antibakteriális hatása miatt pedig fertőzés ellen is ajánlják.
Gyömbér – Enyhíti a hányingert, az utazással járó rosszullétet, hasznos különöző vérkeringési problémákban, segítséget nyújt emésztési zavarok esetében, és nagyon jó antioxidáns hatással rendelkezik.
Levendula – Segíti az égési sérülések kezelését, fertőtlenítő hatású, használható feszültségoldóként, jó depresszió esetében, egészségessé és széppé varázsolja a bőrt.
Lemongrass – Javítja a mikrokeringést, segíti a fehérvérsejtek képződését, és az immunrendszer működését, emellett fertőtlenít.
Majoránna – Antibakteriális, tágítja az ereket, szabályozza a vérnyomást, lazítja az izmokat.
Mályva – Húgyhólyag fertőzések kezelésére alkalmas, vízhajtó, nagy segítség vese problémák és emésztési zavarok esetében, nyugtatja a köhögést, enyhíti a torokgyulladást, általános gyulladáscsökkentő, antibakteriális és sebgyógyító.
Citromfű – nyugtatja az idegrendszert és baktériumellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.
Ökörfarkkóró – Használhatjuk hashajtóként, asztmára, szamárköhögésre, hörghurutgyulladásra, szénanáthára és bármilyen légzési panaszokra.
Mirha – Antivirális, megnyugtatja a bőrt és támogatja az immunrendszert, ezenfelül görcsoldó is.
Oregánó – Egy hatékony természetes antibiotikum, bizonyítottan hatásosabban pusztítja a baktériumokat, mint sok kémiai úton előállított antibiotikum.
Fenyő – Antidiabetikus, kortizon-szerű anyagot tartalmaz, súlyos fertőzésekre ajánlják, valamint magas vérnyomás kezelésére is alkalmas.
Rozmaring – Fertőtlenít, baktériumölő, tisztító és méregtelenítő. Támogatja a májfunkciókat és megszünteti a májzsugort.
Rózsafa – Fertőzést csökkentő, baktérium- és vírusölő hatással rendelkezik.
Zsálya – Hasznos szorongás és idegrendszeri zavarok kezelésében, jó vérzéscsillapító, hasi és alhasi rendellenességek kezelésében, és nagyon jó gyulladáscsökkentő.
Fodormenta – Megnyugtatja az idegrendszert, és segíti a hörgők gyógyulását.
Teafa – Fertőtlenítő, baktériumölő, gombaellenes hatásokkal rendelkezik, jól lehet alkalmazni égési sérülések esetében és mindenfajta bőrbetegségben.
Kakukkfű – Baktériumölő hatásárol igen híres-neves gyógynövény.
Elkészítési mód:
A felsorolt gyógynövények épp leveleit, vagy virágait tisztán, szárítás után belehelyezzük egy tiszta, fertőtlenített és megszárított üvegbe, melynek 1/3 részét megtöltjük gyógynövényekkel, ez lehet egy gyógynövény, vagy több gyógynövényböl készült olaj, annak fügvényében hogy mire akarjuk alkalmazni, majd buborék mentesen tele öntjük olajjal (napraforgó, oliva, szőlő, mandula…stb…).
A teli üvegeket zárjuk le, majd helyezzük naptól védett helyre, és naponta 1-2 szer mozgassuk meg az üveget. Hat hétig hagyjuk állni, hogy a növényekből a hatóanyagok tudjanak kioldódni. Majd az olajat átszűrjük egy szitán vagy gézen egy másik üvegbe és légmentesen lezárjuk. Hűvös és sötét helyen tároljuk (kamrában). Ha az olajok megszagosodtak, megavasodtak öntsük ki, ezt ne használjuk többet sem étkezés sem pedig terápia céljából.
Birtalan Katalin- Természetgyógyász