A laboda nem gaz – spenótra hasonlít, de mégsem az

laboda

A laboda nem gaz – spenótra hasonlít, de mégsem az

A spenóthoz hasonló az elkészítési módja és az íze is, hasonló mennyiségben tartalmaz C-vitamint. Fontos A-vitamin forrás, fehérje- és ásványianyag-tartalma azonban nagyobb. Magjának lisztje az A-vitamin hiány kezelésére használható. Lisztjének fehérje tartalma a pillangósokéhoz hasonlóan magas.

A kerti laboda (Artiplex hortensis) a középkorban nagyon népszerű levélzöldség volt, mivel ásványi anyagokban és rostban nagyon gazdag, jó hatással van az emésztőrendszerre, így gyógyhatást is tulajdonítottak neki. Rendszeresen termesztették és fogyasztották gazdagok és szegények egyaránt. A későbbiekben kiszorult a kiskertekből, és a spenót vette át a helyét, de Franciaországban a leveleiből még mindig gyakran készül főzelék – emiatt nevezik franciaspenótnak is. A spenóthoz hasonló az elkészítési módja és az íze is, hasonló mennyiségben tartalmaz C-vitamint, fontos A-vitamin forrás, nagyon magas a vas és foszfor tartalma, fehérje- és ásványianyag-tartalma azonban nagyobb a spenóténál. Hatóanyagai szulfát flavonoidok, flavonol glikozid tartalmát is kimutatták. Felhasználása általában a spenótéhoz hasonló, de frissen jó kiegészítő nyers salátákhoz, készíthető belőle könnyed üdítő nyári leves, tenyérnyi levelébe mediterrán vidékeken házi vajat vagy túrót csomagolnak.


A laboda gyógyhatásai

  • Szaponin tartalma miatt légzőszervi megbetegedések esetén használja a népgyógyászat.
  • Emésztéssegítő, fájdalom csillapító hatása régóta ismert.
  • A népgyógyászatban a labodát reuma ellen is sikeresen használják.
  • Magjának lisztje az A-vitamin hiány kezelésére használható. Lisztjének fehérje tartalma a pillangósokéhoz hasonlóan magas.
  • Színes levelű változatai dísznövényként is nevelhetők.
  • Termése indigókék növényfesték.
  • Enyhe vizelet és hashajtó.

Labodakrémleves

Hozzávalók: 5 csokor (kb. 15 dkg laboda), 1 csokor zöldfokhagyma, 1 csokor kapor, 1 evőkanál liszt, 2-3 dl tej, 1 dl tejföl, 2-3 evőkanál olaj, só, ecet; a tálaláshoz: tökmag és napraforgómag, vagy pirított kenyérkockák (netán tortillacsipsz). Elkészítése: A labodát és a fűszereket jól megmossuk, majd lerázzuk. Az olajat felforrósítjuk, megfuttatjuk rajta a karikára vágott zöldfokhagyma felét (a fehér részét, de a szárát se dobjuk el), majd rászórjuk a lisztet. Egyet-kettőt kavarunk rajta, és felöntjük 2 pohár vízzel. Állandóan kavargatva felforraljuk, majd beledobjuk a labodát is. Újraforrástól számítva csupán 1-2 percig főzzük, amíg a levelek jól össze nem esnek, majd hozzáadjuk a maradék fokhagymát és a kaprot. Ekkor botmixerrel simára turmixoljuk, hozzáadjuk a kevés levessel elkevert tejfölt és a tejet, majd újraforraljuk. Hagyjuk egyet-kettőt lobbanni, végül sóval és ecettel ízesítjük.

Birtalan Katalin – Természetgyógyász

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

[ufc-fb-comments]

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

  • blank
  • blank
  • blank
Scroll to Top