A zellernek főként a gyökerét szokták fogyasztani levesbe, vagy párolt zöldségként. Kiváló lúgosító hatása van (nyersen). Gyökerénél a szárzeller része még értékesebb, hisz tápanyagokban sokkal gazdagabb, mint a gumó. Hozzáférhetősége szinte egész évben biztosított, ezért télen is az egyik legstabilabb tápanyagforrásunk.
Mit tartalmaz a zellerzöld?
A szárzeller C-vitamin tartalma magas, 100 grammjában akár 30-50 mg C-vitamin is található. Alacsony kalóriatartalmú 100gramm/10kcal. A zeller nagy értéke a sok szerves nátrium, de megtalálható benne a kalcium, a foszfor, a vas, a magnézium, a kálium, szilícium és néhány nyomelem is. A levele illóolajakat tartalmaz (limonént, szelinént, alkil-ftalidokat), furokumarinokat és flavonoidokat.
A metélő zeller lombja ásványi sókban és éterikus olajokban egyaránt gazdag. Külsőre eltér a másik két zellertől, de aki gumós vagy halványított zellert termeszt, annak az a levélszükségletét is biztosítja.
Mi mindenre jó a zellerzöld?
– A zellerzöld olyan tápanyagokat tartalmaz, amik segítik kordában tartani a szervezet sav-bázis egyensúlyát és segítenek megakadályozni a test elsavasodását.
– Mivel B vitaminban gazdag, idegerősítő hatású. Segít lenyugodni szorongás vagy pánikroham esetén, mivel olyan orvosi tulajdonsággal rendelkezik, ami természetes nyugtatóvá teszi.
– Izzasztó és méregtelenítő hatású.
– A zellerzöld serkentőleg hat a veseműködésre.
– Rostokban dús, segíti az emésztést. Emésztési panaszok, étvágytalanság esetén is gyakran alkalmazzák. Jót tesz a gyomornak, a lépnek és a hasnyálmirigynek
– Hűti a máj és a gyomor belső melegét, amely rendszerint fejfájásban, nem utolsósorban pedig mértéktelen étvágyban nyilvánul meg.
– A növény hatóanyagai révén erősíti az immunrendszert.
– Az étkezések között fogyasztott nyers zellerszár szabályozza az étvágyat, emellett az evés lelassítására, az alaposabb rágás érdekében is célszerű zellerszárat ropogtatni az egyes fogások mellé.
– A zellerszár továbbá azon kevés zöldségek egyike, amelyeket gyümölccsel is bátran fogyasztható, ugyanis ebben az esetben nem terheli meg az emésztést, és nem okoz erjedési folyamatokat a két különféle táplálék együttes hatása. Ezért kiváló adalék a gyümölcs alapú zöldturmixokba!
– A zellerzöldlé magában vagy citromlével keverve hasznos diabétesz esetén is, segít szabályozni a vércukorszintet, ugyanakkor a savtúltengést is megszünteti.
– A rendkívül sok szilíciumot tartalmazó zellerszár hozzájárul az ízületek, az ütőerek és a kötőszövetek megújulásához, emellett megszünteti az emésztőrendszerben zajló erjedési folyamatokat, illetve a vér savasságát, mely rendszerint gyulladást vált ki a szövetekben. Érdemes elfogyasztani mindennap legalább egy zellernyi szárat vagy egy pohár tisztított vízzel hígított zellerlevet.
– A zeller friss levele és szára egyensúlyba hozza a petefészek és mellékvese funkcióit
– Menstruációs fájdalmak és görcsök esetén naponta ajánlott meginni 10 kanál zellerzöld levet (amit turmixgéppel turmixolunk össze)
– Tisztítókúra idején a kipréselt levét igyuk. Segít a fogyásban.
– Természetes módon csökkenti a gyulladást a szervezetben, ha asztmában szenved, aknéval, a bél gyulladásos problémáival vagy idült izületi gyulladással küzd.
Tisztítókúra idején a kipréselt levét igyuk!
Hogyan fogyasszuk a zellerzöldet?
A zellerzöld és a zellermag hatékonyabb afrodiziákum mint a gumója.
Frigiditásra, impotenciára: – naponta 0,5 – 1dl zellerlevél és zellermag bort kell elfogyasztani amit a következő recept szerint fogunk elkészíteni:
Zellerzöld bor: 1literes csavaros tetejű üveget megtöltünk ¾ részig összeaprított friss zellerszárral, zellerlevéllel és 5 kanál zellermaggal, majd fehér borral teleöntjük az üveget. 2 hétig érlelődni hagyjuk hűvös helyen majd leszűrjük és a kivonatot áttöltjük egy másik üvegbe. Ezt a kivonatot általában éhgyomorra kell bevenni, két órával evés után, vagy 15-30 perccel aktus előtt. Igen gyors és hatásos afrodiziákum úgy nők, mint férfiak részére is. Ha pedig hosszútávú eredményt akarunk elérni ezen a téren, akkor jól tesszük ha beiktatjuk a mindennapi étrendünkbe a zellerszár/levél salátát, friss kicsavart levét, vagy a zellermag port (napi 2gr.). A zeller levél, szár és mag csodálatosan serkentik és beindítják a petefészek és gonádok működését.
Zellerzöldlé: Zellerlevet készíthetünk úgy friss levélből, mint szárított zellerlevélporból. Apróra vágunk 1 marék friss zellerlevelet, hozzáadunk 4 evőkanál vizet és a turmixgéppel összeturmixoljuk. 15 percet állni hagyjuk, majd 4 órán belül kicsi adagokban elfogyasztjuk. Ha kellemesebb italt akarunk belőle készíteni összekeverhetjük paradicsomlével vagy muroklével.
A zellerzöldnek fiatalító hatása van
A zellerlevél képes megállítani sejtszinten a szervezet oxidációs folyamatait. Magelőzi és visszafordítja az öregedési folyamatokat. Erre a célra a legjobb megoldás ha mindennap beiktatjuk az étrendünkbe a zellerlevelet akár friss, akár por formában (napi 50gr-ot). A zellerlevelet beletehetjük salátákba is, ha pedig növelni akarjuk a hatását, akkor legalább 3 hónapig jó lenne a kúra alatt vegetáriánus étrendet beiktatni.
A zellerzöld a szív és érrendszer védőőre
A kínai népgyógyászatban évezredek óta használják a zellerzöld levet, mint egy hatásos vérnyomáscsökkentő és infarktusmegelőző szert. Ehhez egy egyszerű receptet alkalmaznak amit zellerzöldlé és méz keverékéből készítenek 1:1 arányban. Ebből a keverékből naponta 3×5 kanállal kell bevenni legalább egy hónapon keresztül. Tanulmányok igazolták, hogy 6 hét után az alanyok többségének a vérnyomása 12-15%-al csökkent. Ezt az eredményt értágító és vizelethajtó tulajdonságainak köszönheti.
Birtalan Katalin – Természetgyógyász