Csillagánizs (Illicium verum H.)
Népies neve: csillagos ánizs vagy kínai ánizs. A csillagánizs Dél-Kínában és Vietnámban honos fűszernövény. Európában a XVII. századtól vált ismertté. A csillagánizs egy örökzöld fa, mely akár száz évig is elél. Kérge szürkésfehér, levele keskeny, fényes, elliptikus. Termése csillag alakú, innen az elnevezés. A termésben találhatók a magok, amelyek enyhébb ízűek, mint maga a burok. Az ánizshoz hasonló zamata van, de illata és aromája sokkal erősebb annál.
Fűszerként a még értetlenül megszárított termést használják fel, mivel a falában található az illóolaj és nem a magokban. De nem csak fűszerként használják fel a csillagánizst, hanem gyógynövényként is alkalmazzák.
Hatóanyagai: A szárított termés 5-8% illóolajat tartalmaz, ebből 85-90% anetol, valamint csersav, cukor és fehérje is található még benne.
Gyógyhatása: étvágyjavító, gyomorerősítő, emésztést serkentő, görcsoldó, szélhajtó, enyhíti a reumatikus fájdalmakat. Köhögés és hányinger esetén is alkalmazzák, külsőleg rovarcsípés okozta fájdalmak ellen hatékony. Hatásos még rühesség, tetvesség és poloska ellen is. A csillagánizsban található Shikimin savnak köszönhető erős vírusölő hatással rendelkezik, különösen az influenzavírusra tekintettel. Ipari mennyiségben ezt a savat a csillagánizsból állítják elő.
Csillagánizs a konyhában: Kellemes aromája miatt sokféle étel elkészítéséhez használják fel. Lekvárok, kompótok, sütemények, gyümölcslevesek, puncsok és likőrök, vadételek, keleti jellegű ételek kiváló alkotóeleme, legfeljebb két-három részre törve, nem szétzúzva!
A gasztronómián kívül még a kozmetikai ipar is szívesen alkalmazza szappanok, parfümök illatosítására, kellemes íze miatt fogkrémeket és szájvizeket édesítenek vele.
A csillagánizs hosszú távú, vagy nagyobb adagolásban történő alkalmazása nem javallott, valamint csecsemőknek sem szabad adni!
Mindig figyeljünk oda, hogy megbízható forrásból származó csillagánizst szerezzünk be!
Rokona a japán csillagánizs (I. anisatum), amelynek termése mérgező, a legtöbb országban mérgező növényként tartják számon! Japánban gyakran ültetik a templomok köré.