Articsóka

Articsóka
Articsóka

Articsóka

A vadon termő articsóka, angol bogács, disznótövis, tövisrépa, ördögoldal (Carlina acaulis) a fészkesek rendjéhez tartozik. Van az articsókának nemesített kerti faja is, amely zamatos turbolya, kerti turbolya, olasz saláta (Anthriscus Cerefolium Gartenkorbel) néven ismeretes.

A Földközi tenger térségéből származik. Magyarországon, mint kerti dísznövényt ismerik. A fel nem nyílt virágfejeket zöldségként fogyasztva már a görögök és a rómaiak is termesztették. Napjainkban már csak kerti kultúrában található, főleg Franciaországban és Spanyolországban termesztik. Az articsóka kétszer is terem, márciustól májusig és októbertől decemberig szüretelhető.


A növény igen gazdag ballasztanyagokban, káliumban, foszforban, magnéziumban, vasban és B1-vitaminban. Tartalmaz fehérjét, szénhidrátot, zsírt, nátriumot és kalciumot is, valamint A-, B2-, és C-vitamint. 100 grammban mindössze 55 kcal energia van.

Gyógyhatásait régóta ismerik. Használták afrodiziákumként, vizelethajtóként, leheletfrissítőként, sőt dezodoráló szerként is. Bizonyos Dél-Európai és egyéb országokban a népgyógyászat szerves részét képezi – gyakran alkalmazott gyógynövény. Az olaszok a levelét, a szárát és a gyökerét is használják. Népi gyógyítóik szerint a növény levelei nyersen vagy forrázatként elkészítve vizelethajtó hatásúak, a szárból forrázással készült 24 órás kivonat pedig reuma és köszvényes fájdalmak enyhítésére alkalmas.

A cinarin a fő hatóanyaga flavonoidokban gazdag. Ezek az antioxidánsok megakadályozhatják a máj sejtek károsodását, védik a szervezetet a méreganyagokkal szemben, és egészségmegőrző hatással bírnak.

Az articsóka inulint tartalmaz, vagyis egy olyan poliszacharidot, ami csak lassan bomlik le a bélben és lassan szívódik fel. Ezért az articsóka segíthet az étkezések utáni hirtelen vércukorszint-ingadozás megelőzésében. Ez különösen cukorbetegek számára lehet hasznos.

A modern fitoterápiában az articsóka friss leveleiből készült préslé, illetve levélkivonat, és az articsóka kivonatait is tartalmazó készítmények antibiotikus hatásúak. Cinarin, szilimarin tartalmának köszönhetően májvédő funkciója van: enyhíti a méreganyagok okozta májrendellenességeket, elősegíti a májsejtek regenerálódásának. Egy 1940-ben Japánban folytatott kísérlet eredménye azt mutatta, hogy az articsóka nemcsak a vér koleszterinszintjét csökkentette, hanem fokozta a májban az epetermelődést és jó vizelethajtó hatása is volt. Az epeműködésre gyakorolt jótékony hatását a kutatók 1993-ban szintén megerősítették, miszerint az articsóka főbb hatásai közé tartozik az epe termelésének és normális összetételének fenntartása, az epetermelés fokozása, és az epe hígabbá tétel. Elősegíti az epeutak összehúzódását, az megszűnteti az epehólyag atóniás állapotát, az epehólyag-gyulladást, az epehólyag rendszertelen összehúzódását, és az epebántalmakra visszavezethető emésztési panaszokat. A vér zsírtartalmát is csökkenti, ami gyógyír a kórosan megnövekedtet zsírtartalomra, ezért alkalmazható a kóros elhízás kezelésében is. Vizelethajtó, és só-ürítést fokozó hatása is van. Mindemellett a reumás folyamatok kezelésében, érelmeszesedés ellen is alkalmazzák. A vér koleszterinszintjének csökkentése révén védi a szív egészségét.

Recept ötlet: Készítsen ízletes, a szív egészségére kedvező hatású ételt az articsókából. Dörzsölje be az articsóka leveleit olívaolajjal és tűzzön a levelekbe néhány gerezd fokhagymát. Ezután párolja 30-40 percen át. Ne feledje, hogy az articsóka elveszti a kedvező hatását, ha olvadt vajat kever hozzá, amelyben nagyon sok a telített zsírsav, illetve ha margarinnal próbálja ízletesebbé tenni, mert utóbbi túl sok kalóriát tartalmaz.

Érzelmi támogatás: Az articsóka kifejezetten ajánlott, például azoknak, akik mindent a szívükre vesznek, vagy kőszívűek, mert a zöldség rendszeres fogyasztása megnyitja a szívcsakrát.

Forrás:

  • A Gyógynövények Hatása és Használata – Dr. Zelenyák János Lekéri Plébános Budapest – 1908.
  • Gyógyfüvek bibliája – könyv eredeti címe: Earl Mindell’s Herb Bible – © 1992 by Earl Mindell, R.Ph., Ph.D., Carol Colman; Fordította: dr. Mányai Sándor – Magyar kiadás © Glória Kiadó, ISBN: 963 7495 77 O; – 1999
  • Gyógyító médium – Gyógyító ételek – Anthony William – Édesvíz kiadó – ISBN: 978-963-529-691-0 – 2017
Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Fekete tea

Fekete tea

A fekete tea a zöld tealevelek fermentálásával – speciális hőkezeléssel – készül. A termesztés helyétől, a teanövények fajtájától függ az

Tovább olvasom »
Alma

Alma

A jótékony alma – “napi egy alma – az orvost távol tartja” A második században Galenusz, a császárok és a

Tovább olvasom »
Borsmenta

Borsmenta

A menta név görög eredetű. A legenda szerint Menthe egy nimfa volt, akire szemet vetett Hadész. Felesége, Perszefoné, bosszúból gyógynövénnyé

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés