Kerti borágó

Kerti borágó (Borago officinalis)
Kerti borágó (Borago officinalis)

Kerti borágó

Kerti borágó (Borago officinalis)

A kerti borágó az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozó egyéves növény, melynek gyakran használt népies neveihez tartozik a borvirág, báránynyelv és az uborkafű is. Az őshazája a növénynek Afrika, Kis-Ázsia ás Dél-Európa. Már az ókorban is értékes növénynek számított a borágó, mert a görögök ezzel ízesítették a borukat. Termesztését az arabok kezdték el, melynek eredményeként a 12. században már kedvelt fűszer és gyógynövény lett. Jelenleg az egész világon, beleértve hazánkat is, széles körben termesztik a kerti borágót.


Hatóanyagai: A gyógyászatban a borágónak a legfontosabb felhasználási részei közé tartozik a termés, a magból előállított zsíros olaj és a leveles hajtás. A borágó terméséből nyert zsíros olaj legfontosabb összetevője a gamma-linolénsav. E mellett a zsíros olajban megtalálható még a linolsav, palmitinsav, olajsav és sztearinsav is. A növény levele tartalmaz nyálkát, cseranyagokat, flavonoidokat, szaponint, valamint egy kevés illóolajat és ásványi sókat. A kerti borágónak, mind a termését, mind pedig a levelét nagy előszeretettel használják fel. A termés zsíros olajában található gamma-linolénsavat az érelmeszesedés megelőzésére alkalmazzák, mert csökkenti a vér koleszterin-szintjét. A növény zsíros olaja nem csak az érelmeszesedés kezelésére megfelelő, de ha az olaját bemasszírozzuk az ujjakba, akkor Raynaud-szindróma gyógyulását elősegíthetjük.

Hatásai: A borágó leveles hajtásából készült tea vizelethajtó hatással rendelkezik, mely enyhíti a vese és a hólyagbántalmakat. A levelek forrázata a mellékvese működését serkenti, melynek következtében elterjedt a használata a pánikbetegség okozta szorongás oldására. Különféle kutatások bebizonyították, hogy a borágó jótékony hatással van az allergiás, illetve az idegi alapú bőrbetegségekre. A borágó szilícium tartalmának köszönhetően fontos szerepe van a hajszálerek, körmök és a kötőszövetek felépítésében is. A borágó levelét a népi gyógyászatban is rendszeresen alkalmazzák, belsőleg a növény levelét használják fel vizelethajtásra és hasmenés gátlására, külsőleg pedig a kelések borogatására alkalmazható.

A kerti borágó felhasználása nem csak a gyógyászatban, de az élelmezésben is elterjedt. A fiatal leveleket és hajtásokat mártások készítésekor, savanyú főzelékek ízesítésekor, és savanyú uborka berakásakor alkalmazzák.

A növényvilágban ritkaságnak számít az a növény, melynek a virágát el lehet fogyasztani. Ez alól kivétel a kerti borágó virága, mert igen kedvelt saláta alapanyagnak számít.

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

[ufc-fb-comments]

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Mirha (Commiphora abyssinica)

Mirha

Mirha (Commiphora abyssinica) A mirha szó eredetére vonatkozóan kétféle verzió létezik. Az egyik, hogy az arab murr „keserű” szóból ered,

Tovább olvasom »
Máriatövis (Silybum marianum L.)

Máriatövis

Máriatövis (Silybum marianum L.) Más néven: máriabogáncs, tarkabogáncs, szilibum. Mediterrán vidékről (Dél-Európa, Délnyugat-Ázsia) származó kultúrnövény. Magyarországon termesztik. Egy éves vagy

Tovább olvasom »
Kökény (Prunus spinosa)

Kökény

Kökény (Prunus spinosa) Népies elnevezés: ekeakadály, tövisfa, kökönye, boronafa, kökényszilva. A kökény a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Európai, elő-ázsiai flóraelem.

Tovább olvasom »