Teafaolaj

Teafaolaj
Teafaolaj

Teafaolaj

Teafa (Melaleuca alternifolia)

A teafa (Melaleuca altemifolia) kb. 8m magas, levele kicsi és keskeny, krémszínben virágzó, Ausztráliában honos fa. A teafaolaj a növény leveleiből préselt illóolaj, melynek jellegzetes, friss, kámforos illata és halvány sárgás színe van (de teljesen színtelen, átlátszó is lehet). Az ausztrál őslakosság már a XIII. századtól használta a leveléből készült olajat, a világ azonban csak a huszadik század második felében ismerte meg igazán ezt a rendkívül sokoldalú illóolajat. A teafaolaj a természet patikájának egyik legcsodálatosabb, leghathatósabb szere, gyógyító hatása tudományosan bizonyított.


Hatóanyagai: A teafaolaj az egyik legcsodálatosabb természetes, több mint 80 szerves alkotóelemből álló, tudományosan bizonyított gyógyító hatású kivonat.

Hatásai: A teafaolaj kitűnő antiszeptikum, használata bőrgyulladás, égés és szúrás okozta sérüléseknél nagyon elterjedt. Nélkülözhetetlen a vagina fertőzése, pikkelysömör, arthritis panaszok esetén. Kitűnően használható izom- és más fájdalom csökkentésére, az ínygyulladás és szájüreg daganatok, orrdugulás, bőrpír, torokgyulladás és számos gombás fertőzés kezelésére. A teafaolaj széleskörű alkalmazása az olaj két egymással szorosan összefüggő tulajdonságán alapul. A teafaolaj elpusztítja a betegséget terjesztő mikroorganizmusokat, baktériumokat és a gombát. Fenti hatásával egyidejűleg pozitívan befolyásolja az ember immunrendszerét, azaz a szervezet védekező képességét az egészséget fenyegető kórokozókkal szemben.

A teafaolajat Ausztráliában, főleg a bőrgyógyászat, a nőgyógyászat és a fogászat területén, a háztartásban a fehérnemű higéniában, a vizes helyiségekben előforduló penész eltávolítására, rovarok, élősködők elűzésére, a háziállatok ápolására és parazitáik eltávolítására használják. A teafaolaj nemcsak gomba-, baktérium- és vírusölő tulajdonsága miatt kedvelt, hanem azt is igen nagyra becsülik, hogy a teafaolaj nem károsítja sem a szöveteket, sem a nyálkahártyát. A bőrsérülés fertőtlenítésére gyógyszerkönyvi tisztaságú teafaolajunk kitűnően alkalmas mivel a seb nem ég tőle. Különösen érdekes az a felfedezés, hogy a teafaolaj antiszeptikus hatása gennyes és véres sebbel érintkezve fokozódik.

A fogászatban, nemcsak mint antiszeptikum kerül alkalmazásra, hanem – vízzel hígítva – száj frissítőként és fogkő ellen is használatos.

A teafaolajat a 80-as évek elején kezdték a nőgyógyászatban is alkalmazni. Használata különösen a vagina gombás fertőzése (candida albicans) és gyulladása (trichomonas vaginalis) esetében sikeres. Gyógyszerkönyvi tisztaságú teafaolajunk a nyálkahártyát nem ingerli, a bőrbe könnyen és gyorsan beszívódik. A teafaolaj a hajparaziták és élősködőik ellen is sikeresen használható. Bedörzsölés után 5 perc múlva alaposan ki kell a hajból öblíteni. Tömény teafaolajjal a kullancs könnyen és gyorsan eltávolítható.

Alkalmazásánál a szem környékét kerülni kell. Gyermekeknél mindig hígítva kell használni.

A teafaolaj kitűnő antimykotikum is ami, tekintettel a gombás fertőzésekre tovább növeli ennek az egyik legcsodálatosabb hatásos szernek a jelentőségét.

Ausztrália őslakói által évezredek óta ismert teafaolaj valóságos minipatika, legyen állandó kísérője, ha üdül, kirándul, sátorozik, strandol, úszik, szaunázik, szállodát, vagy idegen illemhelyet vesz igénybe.

Használati tippek:

Töményen csak nagyon ritkán és óvatosan használjuk a bőrfelületen!

Jól keverhető az alábbi olajokkal: borsmenta, citrom, eukaliptusz, levendula, zsálya, rozmaring, és római kamilla.

Ekcéma kezelésére: 1 evőkanálnyi extra szűz olívaolajban (helyettesíthető más hidegen sajtolt olajjal is) keverjen el 1-3 cseppnyi teafa olajat, és vigye fel az érintett területre, akár naponta többször is.

Ajak herpesz esetén is: kb. 1 kávéskanálnyi mandulaolajba tegyünk 1 csepp teafa olajat, ezzel kenjük be, naponta akár többször is a herpeszt. A herpesz kezelése történhet hígítatlanul is, ilyenkor 1 csepp olajat vigyünk fel a felületre. Óvatosan, ne vigyük túlzásba, mert irritálhatja a bőrt.

Aromafürdő teafaolajjal: 4 csepp illóolajat egy evőkanál tejben vagy mézben elkeverünk, majd ezt adjuk a fürdővízhez. Javasolt fürdési időtartam: 10-15 perc.

Horzsolásra, pattanásra, rovarcsípés okozta viszketésre: 1 teáskanál olívaolajban 1-3 csepp illóolajat elkeverünk, majd finoman a bőrbe masszírozzuk.

Fertőtlenítő felmosás: 2 evőkanál szódabikarbóna, meleg víz, 1 egész citrom leve, és 5 csepp teafaolaj.

Fürdőszoba: A teafa olaja hatékonyan pusztítja többek a vizes helyiségekben megtelepedő baktériumokat és penészgombákat is. Utóbbi eltávolításához spricceljünk kb. fél deci ecet és néhány csepp teafaolaj keverékét a penészes területre, hagyjuk hatni legalább fél órát, majd töröljük le a penészmaradványokat (makacsabb folt esetén többször megismételhető az eljárást). Ha nehezen hozzáférhető részen telepedett meg a penészgomba, csepegtessünk rá hígítatlan olajat, majd fél óra múlva öblítsük le a területet. Hígítva felhasználható kád, mosdókagyló és WC áttörlésére is. Ehhez 1 – 1,5 liter vízhez kb. 3-5 csepp olajat kell adagolni. Antiszeptikus hatásának köszönhetően nemcsak elnyomja, de meg is szünteti a szagokat, így remek alternatívája a mesterséges illatosítóknak. A levegőt is fertőtleníthetjük vele, ha az olajat aromalámpában párologtatjuk. Ha mindezt szórófejes flakonba keverjük össze, akkor levegő fertőtlenítésére is jó.

Mosás: A bolti öblítő szerek természetes alternatívája az ecet, mosásnál az öblítő rekeszbe kell önteni. Illatosít és fertőtlenít, ha 2-5 csepp teafaolajat adagolunk hozzá.

Konyha: Adjunk néhány csepp olajat a meleg vízhez, és használjuk a konyhai munkalap, vágódeszka fertőtlenítésére.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Zab

Zab

Zab (Avena sativa L.) A zab az Avena nemzetségbe tartozik, ahol vad- és kultúr fajok egyaránt találhatók. A kultúrzab-fajok közül

Tovább olvasom »
Ananász

Ananász

Az ananász őshazája feltehetően Paraguay, Kolumbusz Kristóf hozta be Európába 1493-ban. A Broméliafélék családjába tartozó, tőlevélrózsás növény. Terméseit (botanikai értelemben

Tovább olvasom »
Meggy (Prunus cerasus)

Meggy

Meggy (Prunus cerasus) A meggy (Prunus cerasus) a Rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó, hazánkban közkedvelt, elterjedt és ősidők óta ismert gyümölcs.

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés