A homoktövis gyógyhatásai
– A homoktövisben található C-vitamin erősíti az immunrendszert és alkalmas a megfázásos, illetve lázas betegségek gyógyítására.
– Magas antioxidáns-tartalma miatt a homoktövis lassíthatja az öregedési folyamatokat, valamint rákmegelőző hatással bír.
– Antioxidáns hatása mellett a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is egyre nagyobb szerepet játszik.
– A homoktövisben különféle fitoszterolok, köztük ergoszterol, sztigmaszterol és a lanoszterol is található, amelyek jelentősen hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez, valamint a homoktövisben található biogén-amin-kolin, melyet sokszor tévesen vitaminként említenek, hozzájárul a szervezetben található zsírlerakódások csökkentéséhez.
– A homoktövisben kimutatták a kobalamin, a B12-vitamin biológiailag aktív formáját is, így azok, akik nem fogyasztanak állati eredetű táplálékot, a homoktövissel hozzájuthatnak ehhez a fontos vitaminhoz.
– A homoktövis gazdag A-provitamin -ban(gyümölcse ebből a vegyületből 5-18mg/100g-ot tartalmaz), ami nem csak a látást javítja, hanem védi a bőrt és a nyálkahártyát is. Egyes orvosi szaklapokban belső napvédőként is említik, mivel javítja a szervezet védekezőképességét az UV-sugárzás ellen.
A gyümölcsből készült homoktövisolaj gyógyhatásai
A gyümölcsből nyerhető olaj mélyvörös-narancssárga színű. Íze és illata ugyanolyan, mint a gyümölcsé. A húsolaj telített zsírsavakból (palmitinsav), egyszeresen telítetlen zsírsavakból (főleg palmitolein- és oleinsav), valamint többszörösen telítetlen zsírsavakból (linol- és linolénsav) áll. Az egyszeresen telítetlen palmitoleinsav egyéb növényi olajokban –a makadámdió-olaj kivételével- egyáltalán nem, vagy csak nyomokban található meg, míg a homoktövis-húsolaj figyelemreméltó 35%-os koncentrációban tartalmazza.
– A palmitoleinsav jól felszívódik a bőr felső rétegeiben, és segíti a hámosodást, azaz az új bőrsejtek képződését. A húsolaj magas arányban tartalmaz béta-karotint, továbbá E-vitamint. Mivel mindkettő a bőrben található zsír egy-egy komponense, ezek is könnyen felszívódnak.
– A húsolaj gyulladáscsökkentő hatású, hozzájárul a sérülések gyógyulásához.
– A homoktövis segíti a mikrokeringést, és egy egészséges, rugalmas szerkezetű bőrt eredményez.
– A magas béta-karotintartalom természetes fényvédelmet ad UV-szűrő tulajdonsággal rendelkezik.
– A C- és az E-vitaminnal együttműködve serkenti a bőrben a kollagénképződést, és szájon át történő fogyasztása esetén bizonyos típusú napfényallergiák ellen is hatásos.
– Antioxidatív tulajdonságokkal rendelkezik, és gátolja az oxidációs folyamatok által kiváltott sejtelváltozásokat.
– A bőr alatti zsírszöveteket dúsító képessége alkalmassá teszi pigmentációs zavarok ellensúlyozására. Ezáltal nem csak ápolja, hanem fiatalítja is a bőrt. Ezt a hatást használja ki a kozmetikai ipar: 0,5 – 2% közötti koncentrációban használják a homoktövisolajat az arcbőr nappali és éjszakai ápolására. Az Anti-Aging termékek még mindig növekvő piaca érdekes felvevőpiac lehet a homoktövis számára.
A homoktövismagolaj gyógyhatásai
A homoktövis-magolaj sárga színű, tehát első pillantásra megkülönböztethető a húsolajtól. Szagtalan és íztelen. A magolajban a gyümölcshúsolajhoz képest nagyobb koncentrációban találhatók meg a többszörösen telítetlen zsírsavak. Ezek a szintén megtalálható fitoszterolokkal és tokoferolokkal kombinálva hámosító és bőrgyógyító hatásúak. Ez irritált, pikkelyes, száraz bőrnél igazolódik be.
A homoktövismagolaj alkalmas:
– Allergiák, tisztátalan bőr (akne), égési sérülések vagy akár felfekvések kezelésére. Ugyanakkor megelőző jelleggel is használható a napi bőrápolásban.
– A magból készült olaj gazdag Omega-3 és Omega-6 zsírsavakban. Említésre méltó itt az Omega-3 zsírsavak közé tartozó alfa-linolénsav magas, 34% körüli aránya. Az Omega-3 zsírsavak a természetben említésre méltó mennyiségben csak a lenolajban és a tengeri halak zsírjában fordulnak elő. Egyedül a makadámdió-olajban lelhető fel hasonló koncentráció.
– A magolajat használják fájdalmak esetén, a nyálkahártya sérülésekor, májvédőként, továbbá immunerősítőként is.
– Az egykori Szovjetunióban sugárterhelések kezelőanyagaként is ismerik.
– A kozmonautákkal végzett kísérletek kimutatták, hogy a húsolaj fogyasztása emelte a vérben a vitaminok szintjét, továbbá a vizeletben csökkentette a kiválasztott metabolitok mennyiségét is. Jurij Gagarinnak, az űrben járt első embernek legendás utazása előtt szintén homoktövist kellett fogyasztania, hogy megerősítse szervezetét a kozmikus sugárzás, a súlytalanság és a hőmérséklet-ingadozások hatásaival szemben.
– A vadon is termő növény a radioaktív sugárzás esetén is segíthet. Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa után a sugárzásnak kitett sérülteket homoktövisolajjal kezelték. Pontosan ez a felhasználási terület teszi érdekessé a homoktövis alkalmazását a rák elleni küzdelemben alkalmazott sugárterápia során is. Vizsgálják az olaj tumorgátló hatását, valamint a nőgyógyászatban történő felhasználási lehetőségét a méh és a méhnyak nyálkahártya-sérülései esetén.
Aki homoktövisolajat használ, annak érdemes megfigyelnie a címkén található apró betűs részben a jelölést, hogy pontosan melyik olajról van szó, vagy a kettő keverékéről.
A gyümölcsfeldolgozás melléktermékei is gazdagok fehérjékben, zsírokban, aminosavakban, A, C, D és E-Vitaminban, karotinoidokban, flavonoidokban és mikrotápanyagokban.
A levelek és gyümölcsmaradványok kiegészítő táplálékként való felhasználása sertések esetén közel 21%-os egészségjavulást eredményezett.
Egy kínai tanulmány szerint a kecskék tejhozama 6-7% körüli mértékben növekedett, a szárnyasok gyarapodását 9-13%-kal tudták növelni, miközben a tojáshozam 25-29% közötti mértékben javult.
Belső-Mongóliában tanulmányokban kimutatták, hogy a hagyományos tápláláshoz képest juhonként 5 kg testtömeg-növekedést és kb. 30%-kal több kasmírgyapjú-mennyiséget lehet elérni.
Indiai vizsgálatok bizonyították, hogy a homoktövis leveleinek nyersfehérje-tartalma (18 és 25% között) sokkal magasabb, mint a vörös heréé (17,1%), és összehasonlítható a fehér heréével (24,7%). Ezzel ellentétben a zsírtartalom a homoktövis levelében (3-5% között) magasabb, mint a vörös herében (3,6%) vagy a fehér herében (2,7%). Emiatt a haszon- és háziállatok élelmezésében a kínálat bővítésére jó lehetőség a homoktövis-kivonatok adagolása.
Forrás: http://kertlap.hu/homoktovis-gyogyhatasai/