Élet a sörélesztőben

sor

Élet a sörélesztőben

Egy fagyos februári estén, 1898-as évek elején, egy bizonyos Wolfgang Schulze német vegyészmérnök, aki egy sörgyár laborjában éppen munkáját végezve, villanyt oltott a szobában, észrevette, hogy a sötétben az egyik edényből melyben éppen élesztőgombákat szaporított, valami furcsa foszforeszkáló fény világított. Ez olyan volt számára, mint egy jel, ami azt mutatta neki, hogy ennek az anyagnak a megfigyelésére ezentúl több időt kell szentelnie. Ettől a perctől kezdve egyre több időt töltött a sörélesztő tanulmányozásával. Amiről addig azt hitték, hogy csupán a sörgyártásnak egyik haszontalan végterméke, arról kiderült, hogy egy értékes és igen hasznos, tápanyagokban gazdag anyag, amelyiknek gyógyhatásai is vannak. Észrevette, hogy nyílt sebekre helyezve ezek sokkal hamarabb hegesedtek és belső alkalmazás során pedig a betegek állatok sokkal hamarabb épültek fel. Az eredmények láttán a mérnök megpróbálta sörélesztővel kezelni rákos feleségét, aki a kezelés után csodák-csodája, kigyógyult betegségéből. Sajnos abban az időben nem álltak rendelkezésére olyan kutatási eszközök, amik ennél többet tudtak volna kideríteni a sörélesztőről, ezért ez az eset feledésbe merült. Alig a XX század közepén, orvosok és biokémikusok, akik rátaláltak ezekre a feljegyzésekre kezdtek el újra foglalkozni a témával és napvilágra hozni ennek a csodálatos élő tápláléknak a gyógyhatásait.

De lássuk csak mi is tulajdonképpen a sörélesztő
A szakirodalom azt írja róla, hogy egy egysejtű gombából, a Saccharomyces cerevisiae-ből készítik és elsősorban a sörgyártáskor alkalmazzák. Azonban kifejezetten étrend-kiegészítőkben is szaporítják.


Az élelmiszeriparban, sőt saját konyhánkban is gyakran találkozhatunk különböző élesztőfélékkel, amelyek voltaképpen mikroszkopikus méretű, a gombák családjához tartozó élőlények, illetve gyakran ezek megfelelő eljárásokkal elölt tenyészetei. A sörélesztő is az élesztőfélék közé tartozik, de nagymértékben különbözik többi “rokonától”, mivel árpán vagy komlón nevelik. A legjobb minőségű sörélesztőt malátán, azaz kicsírázott árpán tenyésztik, majd a tenyészetet hőkezeléssel elölik, ebből lesz az inaktivált sörélesztő. Az inaktivált sörélesztőt nem hiába nevezik a vegetáriánusok proteinjének, mivel nagyon gazdag proteinekben.
Az inaktivált sörélesztőt a méhészetben is használják a méhészek takarmányként, mivel ez megfelel a mézelő méhek tápanyag-igényének, a virágpor megfelelő helyettesítője. Biztosítja a méhek számára fontos fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket és aminosavakat. Ennek köszönhetően méhcsaládok gyorsabban fejlődnek, betegségekkel szemben ellenállóbbak és több mézet termelnek.

A sörélesztő gazdag ásványi anyagokban, különösen krómban, amiről tudni kell, hogy normalizálja a vércukorszintet. Található még benne: fehérje (50%), szelén (1mg/kg), magnézium (0,2%), foszfor (1,5%), szilícium, cink (50mg/kg), nátrium (0,2%), kalcium (0,2%), réz (30mg/kg), vas (70mg/kg), mangán (30mg/kg), jód, mind szerves kötésben, pontosan abban a formában, amelyben a szervezet azonnal hasznosítani tudja őket, továbbá: 16 aminosav, amik közül csak a legfontosabbakat ha említjük: metionin, lizin, cisztin, treonin, triptofán és a B Vitaminok egész skálája B1 (Tiamin) – 70mg/kg, B2 (Riboflavin) – 25mg/kg, B3 (Niacin) – 400mg/kg, B5 (Pantoténsav) -100mg/kg, B6 (Piridoxin) – 25mg/kg, B7 (Biotin) – 85mg/kg, B8 (Kolin) – 3500 mg/kg, B9 (Folsav) – 18mg/kg. Másik különleges tulajdonsága az, hogy nagyon gazdag nukleinsavakban (100 g fehérjére 2,53 g nukleinsav jut), ami elősegíti a fehérjék optimális felszívódását.

Mire jó a sörélesztő?

  • A sörélesztő erősíti a szöveteket és az izmokat, valósággal új életre kelti a szervezetet. Szebbé és egészségesebbé teszi a hajszálakat, rugalmasabbá a bőrt, csökkenti a fáradékonyságot, és emeli az egész szervezet állóképességét.
  • Krómtartalma segít stabilizálni a cukorbetegek vércukorszintjét és csökkenti inzulinigényüket, mivel hatékonyabbá teszi az inzulinfelhasználást. (Valószínűleg a sörélesztő a létező legjobb természetes krómforrás).
  • Ajánlatos kúrákban alkalmazni vitaminhiányos állapotokban, vérszegénységben, idegkimerülésben, depresszióban, alkoholizmusban, májcirrózis és májkárosodásban, anyagcsere és felszívódási problémákban, bélpanaszokban, székrekedésben, antibiotikumok szedése után helyre állítja a bélflórát, koleszterinszint csökkenésére, izomgyengeségben, Alzheimer, Parkinson kórban, autizmusban, bőrbetegségekben, a kontakt dermatitis kezelésére is alkalmazzák, furunkulózisban, fekélyek gyógyításában, égési sérülésekben, bőrfertőzésekben, csökkenti a prosztatarák kockázatát, túlsúlycsökkentésben, az egész szervezet revitalizálásában.
  • A legtöbb esetben nem puffaszt, serkenti az anyagcseré

A sörélesztőt por vagy pehely formában egyaránt árulják. Létezik ételekbe keverhető és nem keserű sörélesztő pehely formában is, amely könnyebben hasznosíthatóvá teszi az ételekben található fehérjéket, így növeli a tápértéküket. Mellékhatások nélküli tartósító hatással is bír és segít megóvni a vitaminokat és egyes zsírsavakat a lebomlástól. Az igazán jó minőségű sörélesztőtermékeket speciális eljárással kezelik, amely eltávolítja a sörélesztő jellegzetes keserű ízét, így ízfokozó jellege miatt növeli a vele készült ételek élvezeti értékét. Természetes ízfokozó.

Bár a legtöbbféle sörélesztő használata candidás betegeknek nem ajánlott, egyes, különleges hőkezelésű sörélesztőtípusokat akár ők is fogyaszthatnak. Az így létrehozott por vagy pehely nagyon sokféle módon felhasználható arra, hogy ételeinket egészségesebbé és ízletesebbé varázsolja. Nem véletlen, hogy egyre több táplálkozástudományi szakember tanácsolja azt, hogy a sörélesztőt ugyanúgy mindennapi táplálkozásunk szerves részévé tegyük, mint a kenyeret vagy a zöldségeket.

Napi javasolt adag felnőtteknek: 3 kiskanállal főétkezések előtt
Gyerekeknek: nagyon fontos az inaktivált sörélesztő szedése mivel ez fontos szerepet játszik a gyermek harmonikus testi és szellemi fejlődésébe.
Gyerekek napi adagja: 4-8 év között: napi 1 kiskanál, 8-14 év között pedig napi 1,5 kiskanál

Mellékhatások és figyelmeztetések: Az inaktivált sörélesztő esetleges mellékhatásai gyengék, ha túl adagolják egyes embereknél allergiát válthat ki.Cukorbetegség fennállása esetén, konzultáljunk kezelőorvosunkkal, mivel a sörélesztő befolyásolhatja a diabéteszre szedett gyógyszerek hatását és ezzel hipoglikémiát okozhat.

Szerző: Birtalan Katalin Természetgyógyász

 

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés