Napraforgó

Napraforgó
Napraforgó

Napraforgó

Napraforgó (Helianthus annuus L.)

A napraforgómag vidékünk értékes tápláléka. Elsősorban mezőgazdasági termény, amelyet olajos magváért országszerte takarmányként termesztenek. A nyers, vagy a pirított napraforgó fogyasztása régen jellemző volt.


Hatóanyagai: A napraforgó sok E vitamint tartalmaz, és természetesen az esszenciális olajakat. Értékes továbbá a test számára a fehérje és rendkívül magas ásvány anyag tartalma. A szirmokban találhatóak flavonoidok, karotinoidok (luteol, taraxatol), szaponinok, cserzőanyag, kolin, A-provitamin, heliantirí és ásványi anyagok. A napraforgó mag 47 % olajat tartalmaz, és annak 65 %-az esszenciális olaj, illetve fitoszterol és F-vitamin is található benne.

Sokkal értékesebb, ha a napraforgót fogyasztjuk, mint a belőle készülő, olajat. Esetleg a hidegen préselt olajat ha be tudjuk szerezni, az megfelelne az egészségügyi követelményeknek. De ez kevésbé keresett.

Hatásai: Ha valakinek gondja van a koleszterinszintjével, a legjobb csemege, amit fogyaszthat, a pisztácia, és a napraforgómag. Egy újonnan megjelent tanulmány szerint ugyanis a legtöbb koleszterincsökkentő fitoszterolt a pisztácia és a napraforgómag tartalmazza. A fitoszterolok olyan növényi eredetű vegyi anyagok, amelyek kémiai szerkezetüket tekintve a koleszterinhez hasonlítanak. Több kísérlet is kimutatta, hogy ezek a növényi anyagok nagy dózisban szedve csökkentik a vér koleszterinszintjét, és csökkentik egyes rákfajták kialakulásának kockázatát is. Bizonyos élelmiszerekben már egészen alacsony fitoszterolszint is jótékony hatású lehet, ezért igen fontos, hogy a leggyakrabban használt élelmiszereknek kimutassák a fitoszterol tartalmát, hogy a fogyasztók a maximális előnyhöz juthassanak.

A népgyógyászatban a napraforgót elsősorban lázcsillapításra használták. Oldja a szélgörcsöt, vizelethajtó és összehúzó hatású. Javítja az emésztést. A magban található F-vitamin és zsírosolajok letakarítják az érfalakról a felrakódásokat. Teáját hatékonyan alkalmazták különböző gennyes bőrkiütések, bepállások kezelésére.

Jótékony hatású:

  • megfázás esetén,
  • prosztata problémákra
  • gyenge idegzetre
  • magas koleszterinszintre.

Külsőleg: Bőrápolásra, gyógyszeres kenőcsök készítésére alkalmazzák, de az illatszeripar is nagy felhasználója a magtermésből készülő olajának. Virágszirmaiból készült teája hatékony lemosó-, borogató szer: Nehezen gyógyuló sebek, sérülések, zúzódások esetén.

Forrás: Gyógynövény ABC – Németh Imréné Éva – Puedlo Kiadó Felelős kiadó a Puedlo Kft. vezetője www.konyvnet.hu ISBN: 978 9639 673 014 – 2008

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Bodorrózsa

Bodorrózsa

Bodorrózsa (Cistus Tourn., Rhodocistus et Ladanium Spach, szuhar, cisztuszrózsa), a róla nevezett család cserjéi és félcserjéi szép nagy rózsa-alakú, gyűrött,

Tovább olvasom »
Pongyola pitypang

Pongyola pitypang

Pongyola pitypang (Taraxacum officinale) A pongyola pitypang gyakran használt magyar neveihez tartozik a gyermekláncfű, a láncfű, a pitypang, a sárgavirág,

Tovább olvasom »
Papaya

Papaya

A papaya egy körteformájú gyümölcs zöldessárga vékony héjjal. Gyümölcshúsa puha, lédús és érett sárgabarack illata van. A Karib-szigeteken őshonos, papaya-

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés