Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa)
Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa)

Dél-Ázsiában honos fűszernövény, a gyömbérfélék családjának tagja. Trópusi és szubtrópusi vidékeken termesztik, különösen Indiában, Kínában, Indonéziában. Mérsékelt égöv alatt nem termeszthető kertben. Évelő növény, a föld felett mintegy 90 cm magasra nő, levelei nagyok, a lilioméhoz hasonlóak, sárga tölcséres virágai egyetlen központi virágszáron helyezkednek el. A gyömbérfélék családjába tartozó növény, szintén a gyökerét használják.


A kurkuma a hagyományos indiai gyógyászatban, a több ezer éves múltra visszatekintő ajurvédában ősidők óta alkalmazott gyógyító szer. De már i. e. 600-ban Asszíriában is feljegyezték jótékony hatásait. Az ókor leghíresebb görög orvosa, Dioszkoridész ugyancsak megemlíti.

A kínai gyógyászatban szintén alkalmazták a vérkeringés javítására, vérzések csillapítására, valamint menstruációs panaszok kezelésére.

Magát a fűszert a sárga színű gyökértörzsből nyerik, amit méregmentes sárga festékanyaga (kurkumin) miatt “indiai sáfránynak” is neveznek. A kurkuma az európai konyhakultúrában viszonylag új keletű, hazájában, Indiában viszont évezredek óta ismerik és használják. Sokáig a jómód jelképének tartották és ennek megfelelően az egész test megtisztítását várták tőle. Orvosilag emésztésserkentőként, lázak, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek ellen használták.

Hatóanyagai: Gyógynövényként még sokoldalúbban alkalmazható, fő hatóanyaga, a kurkumin révén. Található még benne: curcuminoid, diaril-heptan, diaril-pentan, illóolaj, arabinogalactan.

A vizsgálatok szerint a szervezetre gyakorolt hatásai:

  • erősíti az epehólyagot
  • gátolja a vérrögök kialakulását, ezáltal csökkentik a trombózisveszélyt
  • serkenti a zsíranyagcserét (valószínűleg a súlycsökkenést is)
  • koleszterincsökkentő hatású
  • javítja a látást
  • fájdalomcsillapító
  • véralvadásgátló, gátolja az érelmeszesedés kialakulását
  • javítja az emésztést, oldja a bélgörcsöket
  • serkenti az epe kiválasztását, a máj működését
  • véd a fekélyek kialakulása ellen
  • gyulladáscsökkentő
  • hatásos a kórokozók ellen
  • védi az ízületeket

A kurkuma nem épül be a szervezetbe, nagyon élénk tisztító hatása van. A legfrissebb amerikai vizsgálatok szerint a kurkuma – az indiai curry fűszerkeverék egyik összetevője – fékezi a rosszindulatú bőrrák sejtjeinek kifejlődését, sőt kedvez azok eltűnésének is. A vizsgálat eredményei egy rákbetegséggel foglalkozó amerikai folyóiratban jelentek meg.

A kurkuma oxidáló és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert fűszer. Az elmúlt években egyre több vizsgálatot végeznek világszerte, amelyek azt sugallják, hogy e fűszer legyőzheti a rákos sejteket. A kurkuma daganatellenes képességét eddig csak a mellrák esetében figyelték meg. A legfrissebb vizsgálat azonban megerősítette azt a feltételezést, hogy a fűszer a bőrrák esetében is kifejezetten kedvező hatással bír. A vizsgálat egyértelműen azt mutatja, hogy a kurkuma a bőrrák növekedésének gátlója, illetve a rákos sejteket önmaguk megsemmisítésére ösztönzi.

Forrás: GYÓGYNÖVÉNYEK ÉS ÉLELMISZERNÖVÉNYEK A-tól Z-ig – Szabó László Gy., MTA doktora, egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem TTK Növényélettani Tanszék és ÁOK Farmakognóziai Tanszék

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Tüdőfű

Tüdőfű

Orvosi tüdőfű (Pulmonaria officinalis) Az orvosi tüdőfű az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozó évelő növény, melynek gyógyászati szempontból a legértékesebb növényi

Tovább olvasom »
Spirulina

Spirulina

Spirulina (Spirulina platensis)„ A zöld arany” A spirulina egy parányi, fonálszerű, tápanyagokban gazdag édesvízi mikroalga. A nap erejét fotoszintézis által

Tovább olvasom »
Kövirózsa (Sempervivum tectorum)

Kövirózsa

Kövirózsa (Sempervivum tectorum) A kövirózsa a varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozó örökzöld pozsgás növény, melynek a leveleit használják fel gyógyászati célokra.

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés