A kence előnye az, hogy a hozzávalók meglelhetők minden háztartásban.
Az izületi fájdalmak életünk bármelyik szakaszában megtudják keseríteni az életünket. 40 év fölött ezek a tünetek egyre csak fokozódnak, viszont manapság már a fiatalok körében is igen gyakran hallani reumás jellegű bántalmakról, vagy törések utáni fájdalmakról. A mai alopata gyógyászat ebben az esetben is segítségünkre jön jobbnál-jobb megoldásokkal…fájdalomcsillapítókkal és gyulladásgátlókkal, amikkel igen gyors hatást érhetünk el, viszont ezekkel csak az a baj, hogy rengeteg mellékhatásuk van, ami viszont nem szolgál előnyükre.
A régen ismert népgyógyászati praktikák itt is a segítségünkre jönnek és felfedik számunkra azokat a régen használt recepteket, melyekkel jó eredményt tudunk elérni mellékhatások nélkül.
Itt most egy régi jól bevált orosz receptet fogok közzé tenni, melyet nagy sikerrel használtak Oroszország területén, s aminek a pozitív hatását már az első alkalmazás után lehet érzékelni, hosszútávon pedig gyógyulást ígér.
A kence előnye az, hogy a hozzávalók meglelhetők minden háztartásban.
Hozzávalók:
– 1 evőkanál mustár
– 1 evőkanál méz
– 1 evőkanál szódabikarbóna
– 1 evőkanál keserűsó (Epsomsó)
– 1 kiskanál reszelt gyömbér ( a kicsi reszelőn)
– 1 kiskanál kurkuma por
Elkészítés:
Ha lehet, ehhez a recepthez használjunk mustármagból otthoni készítésű mustárt, vagy bio mustárt.
Keverjük össze az összetevőket míg egy homogén állagú pasztát kapunk, majd a kenőcsöt tegyük egy csavaros fedelű üveg tégelybe és tároljuk a hűtőszekrényben.
Használati utasítás:
Mit tudunk még gyógyítani mustárral?
A mustár egy nagyon értékes növény, melynek magjait sok féle képpen hasznosíthatjuk.
Égési sérülésekre: Az égett felületet kenjük be egy jó vastag réteg mustárral, ez szinte azonnal megfogja szüntetni a fájdalmat.
Hűlésre, mandulagyulladásra: nyeljünk le egy evőkanál mustárt
Fejfájásra: Kenjük be mustárral homlokunkat és halántékunkat.
Birtalan Katalin-természetgyógyász
Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.