Ma már mindenki tudja, hogy az egészség egyik alapköve az emésztőrendszerünkben élő apró lények megfelelő egyensúlya. Ők nem más, mint a mikrobiom. Azt is tudjuk már, hogy nem lehet csak rossz és csak jó bacikként gondolni rájuk, mert ha az arányuk bármerre is felborul a korábban jónak vélt is tud rosszalkodni, illetve a rossz, tud hasznos dolgokat művelni. A lényeg, hogy az arányuk olyan legyen, amitől a „gazdaszervezet” jól érzi magát!
Ők mindig jól vannak, csak van olyan, amikor mi nem leszünk boldog tulajdonosai, mert számunkra kellemetlen tüneteket okoznak.
Az arányuk rendkívül érzékeny, és akár napi ingadozásban is lehet, attól függően, hogy aznap miket fogyaszttattunk el velük, vagy mennyi stressznek vagyunk kitéve.
Alapjáraton egy bizonyos tól-ig határon belül elég barátságosan tolerálják kisebb-nagyobb diétahibáinkat, amíg tudjuk, hogy mi a mérték! Abban a szent pillanatban, amikor szem elől veszítjük a mértéket és valamiből túl sokat, túl sokszor, sőt egymásután visszük be, az a törzs amelyik ezt a dolgot kedveli (zsír, fehérje, szénhidrát), azonnal fölénybe fog kerülni. Az egyensúly felbillen és ha a „csillagok állása” sem kedvez, akkor rövid időn belül ez a tudomásunkra is fog jutni, mert valamilyen panaszt fog okozni.
Miért lenne jó, ha oda figyelnénk magunkra? Miért hasznos, ha ismerjük testünk jelzéseit?
Nos, mert, ha már a szervezetünk kisebb, figyelemfelkeltő jelzéseit is képesek vagyunk értelmezni – tudjuk, hogy mit ettünk, ittunk, mikor, hogyan és mennyit; plusz tudjuk, hogy ezekre hogyan reagálhat a szervezetünk -, akkor ideje korán képesek vagyunk a testünk működését megtámogatni. Ha bedarál a mókuskerék és csak a markáns, hosszú ideje kínzó tünetek keltik fel a figyelmünket, akkor sokkal nehezebb feladat az egyensúly visszaállítása. Higgyük el, megérdemlünk magunktól annyi figyelmet, hogy zökkenőmentesebb legyen az egészségi állapotunk. Nyugalom, nem kell ledoktorálni anatómiából, kórélettanból, de még csak sejtmolekuláris biológiából sem! Bőven elég, ha tudjuk mit fogyasztunk naponta, életvitelszerűen és azokra a tápanyagokra hogyan reagál a szervezetünk!
Tudja folytatni? „Segíts magadon ……….
Az egészségünk a saját érdekünk, feladatunk, szükségletünk. Higgye el, más nem tud Önre jobban vigyázni, mint Ön saját magára. De ettől még számunkra fontos, hogy bizonyos hasznos információk birtokába kerüljenek.
Kombucha az élő fermentált ital
Tény: manapság rengeteg konzervet fogyasztunk, mikrohullámú sütővel és más eljárásokkal főzünk elroncsolva ezzel ételeink élő energiáját.
Ezért: emésztésünk szempontjából nagyon fontos, hogy élő mikroorganizmusokat és baktériumokat fogyasszunk.
Megoldás: a Kombucha fogyasztása az emberi szervezetre gyakorolt hatásai miatt vált népszerűvé. Az élesztőgombák és baktériumok által termelt összetevők hozzájárulhatnak az egészséges életmód fenntartásához. Emésztőrendszerünkbe kerülve támogatja a mikrobiom optimális összetételét.
A gombakultúra szerves savakat (pl.: ecetsav, oxálsav, glükonsav, glükuronsav, jobbra forgató (L+) tejsav, citromsav, foszforsav, almasav), enzimeket (pl.: proteáz, amiláz, kataláz, lipáz), valamint lipideket, zsírsavakat, szterolokat, monoszacharidokat, diszacharidokat, etil-alkoholt, vitaminokat (pl.: C-, B csoportja, D-vitamin) állít elő. – Greenwalt és munkatársai, 2000.
Kombucha koncentrátum papaya-val
A papaya a természetgyógyászatban régen ismert gyógynövény, az egyetlen, amely jelentős mennyiségű papain enzimet tartalmaz. A papain az emésztés során elbontja a fehérjéket, és így azok könnyen emészthetővé válnak. Sőt, egyik csodás tulajdonsága, hogy bármilyen környezetben – legyen az savas vagy lúgos –, képes tökéletesen működni.
A tapasztalatok szerint a Kombucha-ban lévő szerves savak hozzájárulnak a bélflóra és az immunrendszer normális működéséhez, helyreállításához, az enzimek pedig a jó anyagcsere működést segítik elő. A papayában lévő papain enzim pluszban segíti ezt a folyamatot, ezzel megkoronázva a Kombucha emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatását.
Bell Barbara Természetgyógyász, fitoterapeuta
www.vivanatura.hu
Ez a cikk a Természetgyógyász magazin 2024. júniusi számában jelent meg.