Légúti fertőzések esetében – hívjuk segitségűl a fekete retket

fretek

Légúti fertőzések esetében – hívjuk segitségűl a fekete retket

A fekete retket a népi gyógyászat, fertőzések ellen, emésztés elősegítésére, álmatlanság gyógyítására, tüdőbaj orvoslására, pestis, csúz, valamint skorpiócsípés semlegesítésére használta. Köhögés elleni csodaszerként is nagyon elterjedt, nagyanyáink a tetejét levágták, a belsejét kikaparták, mézet öntöttek bele, majd a keletkező levet ki kanalazták.

 

A fekete retek (Raphanus sativus var. nigra=fekete) a Keresztesvirágúak családjának tagja, közelebbi rokonai a mustár, repce, káposzta és egyéb retek fajták. Európában Bajorföldön termesztenek belőle a legtöbbet. A vékonyra szeletelt, sózott zöldség évszázadokon át a bajorok mindennapos téli eledele volt, amely a szűkös és mostoha évszakban segített megőrizni az emberek egészségét. A fekete retket ma már hazánkban is egyre több helyen termesztik, és a népi gyógyászat terén is újra előtérbe kerül.

Mit tartalmaz a fekete retek?


A fekete retek vitamintartalma többnyire háromszorosa a fehér vagy piros fajtáknak. A retek legnagyobb értéke a benne lévő kén, nagyon magas a C Vitamin tartalma (100gr-ban 20-25 mg van), amely erősíti az ellenálló képességet, valamint sok B1, B2 vitamint, káliumot, kálciumot, magnéziumot, foszfort, niacint, vasat és jódot tartalmaz. A friss gyökér fontos hatóanyagai a mustárolaj-glikozidok, raphanol és raphanin nevű illóolajok, és bőven tartalmaz antioxidáns hatású vegyületeket is (aszkorbinsav, tocoferol, karotenoid és polifenolos komponensek). Minél több mustárolaj található benne, annál jobb az íze és egyben gyógyereje is.

A fekete retek gyógyhatásai

A nyers fekete retek leve olyan anyagokat tartalmaz, ami elősegíti a májban az epe termelését és annak gyors kiválasztását, így nagyobb mennyiségű, hígabb epe termelődik, ami gátolja a kőképződést.

Természetgyógyászok szerint különösen esti fogyasztása jó hatású a légutak tisztulására, epekő ellen, kicsavart leve pedig különböző reumás bántalmak enyhítésére. Úgy vélik jótékonyan hat az agyműködésre, vérkeringési zavarok megelőzésére és koleszterin-szint csökkentésére is alkalmazható.

          A népi gyógyászatban a sózott retek nedvét szeplő elleni szerként használták, de meggyőződéssel fogyasztották cukorbetegség és potenciazavarok esetén is.

          Jól lehet alkalmazni fogyókúrákban mivel nagyon magas a rost és alacsony az energia tartalma (100gramban csak 15 Kcal található).

          Serkenti az epetermelést éppúgy, mint a bélmozgást, és vizelethajtó hatása is van. A fekete retek az epekiválasztás elősegítése által az epehomok és az epekő képződését gátolja. Minden epeműködési rendellenességet gyógyíthatunk vele, még az epegyulladást is.

          A retek kíválóan alkalmas felső légutak hurutjainak a gyógyítására, amelyet már az ókori görög-római orvosok is leírtak. Éppen ebben az influenzás, megfázásos időszakban tud nagyon hasznos lenni.

          Mivel a retek erőteljesen bázisképző, a test túlsavasodása ellen is jó hatással van.

          Stabilizálja a vérnyomást

          Megelőzi és gyógyítja a bőrbetegségeket

          Megelőzi és gyógyítja az izületi gyulladást, reumát, köszvényt

          Daganatellenes hatása is ismert

          Tavasszal kialakult virágpor-allergiák tüneteire is sikeresen használják

          Csökkenti a koleszterinszintet és a vérzsír szintet

          Felhasználhatjuk nyersen salátákhoz, de párolhatjuk más zöldséggel is az egész növényt. Pároláshoz, centrifugázáshoz és más esetben is az egész növényt használjuk, mert a felső része is gyógyhatású magas klorofil tartalma miatt. Általában kalcium és más ásványok is előfordulnak e növények zöld részében.

Hogyan alkalmazzuk?

Mézes retekkúra:

Reszeljünk le 1 nagyobb fekete retket és a levét gézrétegeken keresztül nyomjuk ki, majd mézzel 1:1 arányban alaposan keverjük össze.

Fogyasztás: az 1. és 2. napon 1/4 pohárral, a következő két napon 1/2 pohárral, az 5. és 6. napon 3/4 pohárral, míg a 7. és 8. napon 1 pohárral naponta. Ezután még 2 hétig 1 egész pohár mézes levet igyunk mindennap. 2 hetes pihenés következik, majd kezdjük elölről az egész kúrát.

Évekig fogyasztható a mézes reteklé, de csakis a fenti “recept” szerint, mivel a szervezet csak fokozatosan képes a hatásához hozzászokni.

Reteklé kúra

A retek nedvét frissen kell elkészíteni (a gumót meg kell hámozni, feldarabolni vagy lereszelni, utána kipréselni), majd néhány órán át hűvös helyen tárolni, ezalatt jórészt elveszíti maró ízét.

1 közepes retekből mintegy 1/4 l nedv nyerhető ki. Hatását hosszabb időn keresztül fejti ki, ezért alkalmazását kúraszerűen ajánlják.

A retekkúra elsősorban epeúti megbetegedések esetén lehet hasznos, az erre hajlamosaknak évente 2-3 alkalommal 1 hónapon át célszerű megtartani.

Kezdetben naponta 0,5-1 dl friss reteknedvet kell meginni éhgyomorra, majd 3-4 nap után fokozatosan 3-4 dl-ig lehet emelni az adagot, amit 4 részletben kell meginni a nap folyamán.

A kúra végén fokozatosan ismét 0,5-1 dl-re kell csökkenteni a napi mennyiséget.

Mézes reteklé légúti panaszokra, köhögésre:

1 nagy fekete retket meghámozunk, majd lereszeljük és 3 evőkanál mézzel összekeverjük. 10 órát állni hagyjuk, majd kinyomkodjuk. Az így kapott levet egész napra elosztva kanalanként bevesszük.

Köhögés ellen kivájják a retek közepét, mézzel, vagy cukorral megtöltik a kivájt részt, amely így levet ereszt, és ezt adagolják kávéskanálnyi mennyiségben naponta a betegnek, torokfájásra, megfázásra és köhögésre.

Fontos!

Gyomorhurut és gyomorfekély esetén, továbbá meglévő epekő vagy epehomok illetve epeutak elzáródása esetén ne fogyasszunk fekete retket!

 

 

 

Birtalan Katalin-természetgyógyász

Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni  friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés