Tömjén

Tömjén
Tömjén

Tömjén

Tömjén (Bosweilla serrata)

A tömjén más néven Olibantum a mirhához hasonlósan szintén gyanta, melyet kb. 5000 éve gyűjtenek a balzsamfélék (Burseraceae) családjába tartozó tömjénfákról. Halványsárga, vöröses színű, kesernyés ízű, balzsamos szagú gyanta. Ritka gyantának számít. A fa kérgének megkarcolásával nyerik, és hónapokkal később gyűjtik össze a váladékot Szomália és az Arab-félsziget fáiból. Az ókori Egyiptomba az arábiai és szomáliai tengerpartokról vitték a tömjénfákat a vallási szertartások miatt. De tömjént használtak a halotti szertartásokon, a kellemetlen szagok ellensúlyozására. Babilóniában és Izraelben is még a babiloni fogás alatt terjedt el a tömjénnel való füstölés. Manapság a zsidó istentiszteleteken nincs semmiféle szerepe a tömjénnek. Hinduknál, Kínában az ünnepeken, Japánban a sintoista szertartásokon, az ókori Görögországban és Rómában is alkalmazták a tömjént vallási szertartásaikon. A keresztény egyház Kr. u. IV. században kezdte bevezetni a tömjént az úrvacsorán.


Hatóanyagai: Elsősorban gyantát, mézgát és illóolajat tartalmaz. Színe halványsárga, időnként vöröses, felszíne lisztes, illata enyhén balzsamos, íze zamatos, kissé kesernyés, hevítve fűszeres illatot fejleszt

Hatásai: A tömjént évezredek óta használják az Ajurvédikus gyógyászatban számos betegség kezelésére. Például: ízületi betegségekre, gyomorfájdalmakra.

A tömjén jó hatással van a sebekre és a gyulladásokra, bőrregeneráló hatású. Nyákoldó, segít megtisztítani a tüdőt a felesleges váladéktól. Csillapítja a légúti megbetegedések tüneteit. Megfázás, légúti betegségek, gyulladások bevált ellenszere. Enyhíti a gyomoridegességet.. Ránctalanít, gyorsítja a pigmentfoltok, gyulladások, sebek, sebhelyek gyógyulását.

A tömjén illata erőt ad, hogy a megterhelő lelki szorongástól, idegfeszültségtől és gondterheltségtől megszabaduljunk. Csökkenti a lelki és szellemi kimerültséget. Segít az érzelmi sebek elviselésében, a régmúlt terheinek elengedésében. Lassítja légzést, így lehiggadva fölösleges izgatottságunk elmúlik. Koncentrálja és állandósítja a figyelmet.

Belsőleg alkalmazva: a tömjén illóolaj fertőtlenítő, összehúzó, nyugtató hatású. Emésztésjavító, vizelethajtó.

Külsőleg alkalmazva: Nehezen gyógyuló sebekre borogatásként, petyhüdt, kiszáradt bőrre pakolásnak és krémként egyaránt használható. Párologtatásnál elmélkedéshez, a tér megtisztítására alkalmas.

Sajnos manapság a Bosweilla fák túlzott csapolása miatt a fák nem képesek megfelelő módon regenerálódni és kevesebb és kevésbé életképes magot teremnek.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Macskagyökér (Valeriana officinalis L.)

Macskagyökér

Macskagyökér (Valeriana officinalis L.) Macskagyökönke, mezei macskagyökér, magdolnafű, vaierián, baldrián néven is ismert. A macskagyökérfélék (Valerianaceae) családjába tartozik. Nyirkos, lápos

Tovább olvasom »
Szegfűszeg

Szegfűszeg

A trópusi örökzöld Myrtaceae családba tartozó Syzygium aromaticum (néha Eugenia caryophyllata) fa apró, vörösesbarna virágrügye, már a legkorábbi fűszerkereskedelemben nagy

Tovább olvasom »
Szerecsendió

Szerecsendió

Szerecsendió (Myristica fragrans H. M.) Népies neve: máciszdió, muskátdió. Őshazája valószínűleg a Maluku szigetek, mára azonban jóformán minden nedves trópusi

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés