Lúgos tartalma miatt fogyasztása ajánlatos mindenki számára, mert helyreálltja a vér sav-lúg egyensúlyát. Ezt a tulajdonságát az asparagine nevű lúgnak köszönheti, amiből nagy mennyiséget tartalmaz. Megfőzve azonban sokat veszít értékéből.
A spárga vízhajtó, jótékony hatással van többek között a szívműködésre, májra, lépre, tűdőre és a bőrre. A vesegyulladás biztos jele, amikor vért találnak a vizeletben. Természetesen ilyen esetekben a leghatásosabb gyógyszer a nyers spárga-lé, vagyis a vesében levő húgysavkő kioldása. Ne feledjük azonban, hogy a spárga-lé erős szer, naponta háromszor fél dl-nél többet nem fogyaszthatunk, azt is keverve más lével. S magától érthetődik, hogy ilyen esetekben jobban oda kell figyelnünk a táplálkozásunkra és a kellő mennyiségű folyadék bevitelre. Naponta legalább két liter folyadékot kell ilyenkor fogyasztanunk.
Aki azonban hajlamos a vesekőre, mégis inkább jobb, ha lemond a finom spárgáról, mert esetükben fájdalmas köszvényes rohamok léphetnek fel. Ez esetben legjobb, ha orvosunkat megkérdezzük, milyen gyakran fogyaszthatunk spárgát.
Folyamatos használata csökkentheti, de meg is szüntetheti a reumatikus fájdalmakat, valamint a köszvényt és a vértisztítás következtében a bőr is megtisztul. A túlzottan savas vér a bőrön különféle rendellenességet idéz elő. A vér semlegesítésével, többek között spárga-lével gyógyíthatjuk ezeket a rendellenességeket is.
Miben rejlik igazi gyógyhatása?
A növény szárát jól emészthető rostok alkotják. Miután a hajtások nagy része, 93-95% víz, a maradék szárazanyag kevés kalóriát képvisel. 100 gramm spárgába mindössze 20 kalória szorult. Kifejezetten kevés benne a cukor, 100 grammban összesen 2 gramm szénhidrát van. Rendkívűl gazdag ásványokban és vitaminokban. A provitamin, B-vitamincsoport, C-vitamin- és biotintartalma kiemelkedő. Az ásványi anyagok közül káliumban bővelkedik, éppen ezért vízhajtó és lúgosító hatású!
Folsavban világrekorder
Amiben a spárga világrekordernek számít, az a folsavtartalma. Minden grammjában 1 mikrogramm van, ami azt jelenti, hogy 10 deka spárga fedezi az egész napi folsavszükségletünket. A folsav egyike a testünk működéséhez szükséges legsokoldalúbb vitaminoknak és a vízben oldódó B-vitaminok közé tartozik. Szervezetünk működése szempontjából létfontosságú, hiszen a sejten belüli anyagcsere-folyamatokhoz van rá szükség. Jelenléte hozzájárul a száj nyálkahártyájának és az emésztőrendszer épségének megőrzéséhez. A folsav a B12-vitaminnal együttműködve a sejtek szaporodása, növekedése mellett a vérképzésben is fontos szerepet játszik. Felelős a vörösvértestek ép formájáért, a fehérvértestek és a vérlemezkék képzéséért. Segít legyőzni a vérkeringésben a hemociszteint, így hozzájárul az érelmeszesedés megelőzéséhez. Antioxidáns, ezért segíthet az ízületi problémákon is. A legújabb kutatások szerint a rák egyes fajtáinak kialakulását is képes gátolni. A folsav javítja az agy teljesítményét, a memória, az emlékezet működését.
A folsavhiány a leggyakoribb vitaminhiány, jelei a fáradékonyság, ideges nyugtalanság, csökkent koncentrálóképesség, korai őszülés. Hiánya ugyanakkor összefüggésbe hozható néhány daganatféleség, például az emlő- és bélrák kialakulásával, mivel nem megfelelő szintje esetén gyakoribb a DNS-molekulák (így a kromoszómák) károsodásának halmozódása.A spárga gyógyszer a stresszben élők számára, de a magzatok egészséges fejlődésében is szerepet játszik, ezért rendeli az orvos minden kismamának.
Cinktartalma a legmagasabb a zöldségfélék között. A cink 300 enzim működéséhez szükséges, erősíti a kötőszöveteket és az erek falait, serkenti az agy működését, és jó hatással van a libidóra, valamint az orgazmus képességére is.
Tartalmaz még kalciumot, foszfort, vasat, nátriumot, a nyomelemek közül ónt, szilíciumot, molibdént.
A zöld spárga klorofillban gazdag, több benne a C-vitamin és a karotin, mint világos változatában, ezért táplálékként is értékesebb. Gyógynövényként több évszázada számon tartják, vízhajtóként áttételesen a szívet tehermentesítve a keringésre is jótékony hatással van. Ugyancsak vízhajtó tulajdonságával van összefüggésben, hogy segíti a szervezet méregtelenítését. Szárított porát fogfájás kezelésére is használták. Kedvezően hat a belső elválasztású mirigyek működésére, és enyhe hashajtó hatású.
A nyers spárgalé is egészséges, 4-5 hajtásból zöldségcentrifugával félcsészényi nyerhető. Rendszeres fogyasztása megelőzheti a daganatos megbetegedések kialakulását. Rákellenes hatóanyaga az E-vitamin, mely nemcsak antioxidáns hatású, hanem ingerli az immunrendszert is, ezzel serkenti a daganatos sejtek elpusztítását. Egy másik védőanyaga a szelénium. Ha az E-vitamint a szeléniummal együtt vizsgáljuk, akkor antioxidáns hatása kifejezettebb. Csökkenti a vetélési és koraszülési hajlamot. Szedése a szoptatás alatt is ajánlott, ilyenkor akár még a várandósság alatt ajánlott 0,6 mg másfélszeresére is szüksége lehet a szervezetnek!
A folsav a férfiaknál az egészséges spermiumok képződésében játszik kulcsszerepet, olyannyira, hogy még a nemzőképességre is hatással van. A folsavval jól ellátott férfiaknál kisebb az esélye az abnormális spermiumok termelődésének. A folátok csökkentik egy kromoszómahiba, az ún. aneuploidia előfordulását a spermiumokban. Ez az emberben kisebb-nagyobb fejlődési rendellenességeket okoz, illetve az életképesség csökkenésével is járhat. A születendő kisgyermek egészségének szempontjából tehát nemcsak az anya, de az apa étkezési szokásai is szerepet játszhatnak. A jelenlegi ajánlott folátmennyiség 19 éven felüli férfiaknak napi 400 mikrogramm, azonban gyermekvállaláskor ennél többre is szükség lehet.
A megoldást és a magzat védelmét ebben az esetben is a biológiailag aktív folsav pótlása jelentheti.
Természetes formában tartalmazza a tojássárgája, szója, banán. Megtalálható a citrusfélékben: a citromban, a narancsban; ezenkívűl sok zöldségben (általában a zöld levelesekben): a zöldbabban, a karfiolban, a brokkoliban, a bimbóskelben, a parajban, a spárgában; a hüvelyesekben: a lencsében, a babban, a borsóban; valamint a csonthéjasokban (mogyoróban, dióban, mandulában) és a teljes kiőrlésű termékekben is. Jelentős mennyiség van az élesztőben, a búzacsírában, zabpehelyben és a friss gyümölcsökben.
A húsfélék közül egyedül a máj rendelkezik jelentős folsavtartalommal.
Mivel azonban ez a molekula hőérzékeny, a melegítés során elbomlik, így a főtt ételek nem, vagy alig tartalmazzák. Emiatt is nagyon fontos naponta gondoskodni a megfelelő folsavbevitelről. A nők többsége az egészséges étkezés során kb. 0,2 mg-ot visz naponta szervezetébe. Ez az ajánlott adagnak csupán a fele. Felszívódását elősegíti a többi B-vitamin.
Az aszparaginsav
Az aszparaginsav a legfontosabb aminosavak egyike. Szerepe a központi idegrendszer védelmében van, fontos neurotranszmitter (ingerületátvivő) az agyban. Segíti a hangulatingadozások elkerülését, így mind az extrém idegesség, mind az extrém nyugalom kialakulását megtudja előzi. Az urea és a Krebs-ciklus közti elemet képezi, mely méregtelenítő hatású aminosavat képez és részt vesz az ammónia eltávolításában. Az állati szervezet nélkülözheti. Az aszparagin az aszparaginsav félamidja számos növényben (spárgahajtás, hüvelyesek csírázó magvai, burgonya és cukorrépában) nagy mennyiségben fordul elő. A glutaminsavval együtt a gerincesek központi idegrendszerében a szinapszisok több mint 50%-ában neurotranszmitterként (ingerületátadás) működik.
Birtalan Katalin-természetgyógyász