Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)
A lándzsás útifű az útifűfélék (Plantaginaceae) családjába tartozó évelő gyomnövény. Gyakran használt népies neveihez tartozik a lándzsás útifűnek az útilapu, a kígyónyelv és a gyíkfű elnevezés is. A növény elterjedése igen széleskörű. Hazánkban leggyakrabban a réteken, legelőkön, utak és árkok mentén, valamint parlagos területeken találkozhatunk leggyakrabban ezzel a növénnyel.
Hatóanyagai: Az útifű hatóanyagai a legnagyobb mennyiségben a levélben halmozódnak fel. A hatóanyagok közül a legjelentősebb az aukubin nevű glikozid. E mellett felhalmozódik még nyálkaanyag, cserzőanyag, polifenolok (fenolkarbonsav), illóolaj, flavonoid, citromsav és kovasav is. Ásványi anyagok közül megemlítendő a cink és a különböző káliumsó tartalom. A levelében fellelhető még C-vitamin, az enzimek közül pedig az interváz és emulsin enzim is.
Hatásai: A lándzsás útifű a növényvilág egyik legelterjedtebb gyomnövénye. Azonban nem csak gyomnövényként jelentős, de gyógynövényként is. A penicillin felfedezése előtt a tuberkulózis elleni szerekben nagy elő szeretettel alkalmazták ezt a növényt más növények keverékével. A gyógyászatban a lándzsás útifüvet felső légúti megbetegedéseknél alkalmazzák. A növényből készült tea és szirup nyugtató hatással van a szájüreggyulladásra. Az útifű teája csillapítja a köhögést, mert összetevői enyhítik a köhögési ingert, elősegíti a nem megfelelő nyálka eltávolítását az által, hogy feloldja a letapadt nyákot, valamint segíti a rekedtség leküzdését. Az aukubin hatóanyagnak és a nyálkának nem csak a gyulladáscsökkentést köszönhetjük, de baktériumölő és sebgyógyító hatását is. A növény sebgyógyító tulajdonsága az aukubin enzimatikus bomlástermékének tudható be. Az útifű leveléből kinyert lé és vizes kivonat gátolja az egyes kórokozó baktériumok fejlődését. A növény alkalmas nehezen gyógyuló fekélyek kezelésére, mert fertőtleníti és összehúzza a sebeket. Enyhülést hoz különböző rovarcsípések esetében. Gyógyítja a bőr- és az enyhe égési sérüléseket. A népgyógyászatban az útifüvet aranyér kezelésére használják a sok nyugtató hatóanyag miatt. Az útifűnek vérzéscsillapító hatást is tulajdonítanak, mert elősegíti a véralvadást.
Az növény rendszeres fogyasztása megkönnyíti a dohányzásról való leszokást.