Zsurló a kétéltű csonterősítő

Zsurló a kétéltű csonterősítő

A mezei zsurlót (equisetum arvense) kétéltű növénynek is szokták emlegetni és kicsi bolygónk igen régi lakója, körülbelül 400 millió éve él itt a Földön, tanúként túlélve Földanyánk számos átalakulását. Rokonságban áll a páfrányokkal, zuzmókkal és mohákkal és egyes fajok elérhetik a 30 m magasságot is, helyenként kisebb erdőket képezve.

Az első élete tavasszal kezdődik, amikor a hó elolvadt és gombához hasonlító formában bújik ki a földből. A kis kalapok rengeteg spórát tartalmaznak, melyek szétszóródnak, ezzel biztosítva létfennmaradását. A zsurló második élete pedig tavasz végén-nyár elején kezdődik mikor a spórákból kicsi zöld hajtások kezdenek kibújni a földből. Nyár közepére pedig kicsi fenyőfára emlékeztető felső része már begyűjtésre is alkalmassá válik.


Egész Európában és Amerikában terem és az emberiség már az ókorból megismerte és használta ennek a gyógynövénynek az áldásos hatásait. Galenus, Discordius és Plinius is említést tesznek írásaikban a zsurló gyógyhatásairól, az északi népek mitológiájában pedig az Elfek küldöttjeként jelenik meg, mint a tavasz hírnöke. Azt mondják róla, hogy Szent növény, csak az embernek használ, a tehenek, ha esznek belőle meddők lesznek tőle. Régen különleges rituálé közepette főzetet készítettek belőle, amit fiatalító elixírként használtak a javasasszonyok.

Manapság a friss vagy szárított növényből teafőzetet lehet készíteni, de szárítással őrlemény formájában is lehet fogyasztani, valamint tinktúra kivonatban vagy kapszulában, standardizált változatban.

Mit tartalmaz a zsurló?

Nagyon gazdag ásványi anyagokban, főleg szerves szilíciumban bővelkedik, amiről labor vizsgálatok kimutatták, hogy gyógyítja az ízületi, csont és kötőszöveti betegségeket. A zsurló szárában és tüskés leveleiben flavonoidok találhatóak, amiknek antioxidáns és vízhajtó hatásai vannak, de tartalmaz még szerves savakat, nikotint, szalicilsavat (természetes aszpirin forrás), gluteolint, palusztrint, fitoszterint, béta-szitoszterolt, oxálsavat, almasavat, különböző glicerinsavakat, C Vitamint, illóolajokat és káliumsókat.

Mire hatásos a zsurló?

Antiszeptikus, baktériumölő, gyulladásgátló, vízhajtó, hemosztatikus (vérzéscsillapító), magas szilícium és számos ásványianyag (Ca, Mg) tartalma miatt erősíti és növeli a csontok, fogak, ízületek, porcok és kötőanyagok ellenállóképességét és segíti a Ca és Mg felszívódását a szervezetben. Ugyan csak a magas szerves szilícium tartalma miatt erősíti az érfalak rugalmasságát, ezáltal megelőzve az érfalak elpattanását, az érrendszeri betegségek, a stroke, és érelmeszesedés kialakulását. A szerves szilícium fontos szerepet játszik a kollagén termelődésében, amiről köztudott, hogy sejtjeink, bőrünk, csontrendszerünk egyik legfőbb részét alkotják.

Milyen esetben használjuk a zsurlót?

Húgyúti fertőzésre, különböző vesebetegségekre, prosztata problémákra, túlsúlycsökkentésre, ízületi és csontkopásra, vérzés csillapítására, (fekélyek esetében is), TBC, reumatikus megbetegedésekre, narancsbőr kezelésében, csonttörések gyorsabb forradásában, hüvelyfertőzések kezelésében, méregtelenítés. Külsőleg pedig zúzódások, kelések, fekélyek, sebek, osteoporosis, izomgörcsök kezelésében alkalmazható, valamint izzadásgátlónak is használhatjuk lábizzadás esetében.

A Marylandi Egyetem Gyógyászati Központjában végzett kutatások kimutatták, hogy azoknak az asszonyoknak, akik napi 270 mg zsurló kivonatot szedtek egy éven keresztül, nagy mértékben nőtt a csontsűrűségük és enyhítette az ízületi gyulladásban szenvedő egyének állapotát.

Hogyan alkalmazzuk a zsurlót?

Szárítottporított, őrlemény formájában 1 kiskanállal napi 3-4 alkalommal – vérzéscsillapítására, vérszegénységre, csont és fogak erősítésére, érfalak rugalmasságára, valamint érelmeszesedés megelőzésére.

Hideg áztatással: Este, 1 liter vízbe beáztatunk 4-6 kanál zsurló őrleményt és reggelig ázni hagyjuk, majd leszűrjük és az így kapott levet a nap folyamán megisszuk. – jó vesetisztító, vízhajtó, és méregtelenítő hatása van.

Teafőzet: 1 kiskanál szárított zsurló őrleményt leforrázzuk egy csésze forró vízzel és addig hagyjuk állni, míg ki nem hűlt, majd leszűrjük és napi 1-2 csészével elfogyasztunk belőle. Vízhajtó és vesetisztító hatása van.

Tinktúra: Egy csavaros tetejű üvegbe beleteszünk 20 kanál zsurló szárítmányt és ráöntünk 500ml 50 fokos alkoholt. Lezárjuk az üveget és két hétig meleg helyen érleljük. Ezután leszűrjük és kicsi sötétszínű üvegekbe tároljuk. Ebből a tinktúrából 1 kiskanállal fogyasztunk napi 3-4 alkalommal.

Osteoporosis esetében: Jó eredményeket lehet elérni a kapszulázott, standardizált patikai készítményekkel, valamint a tinktúrás változattal. Ha a tinktúrás változatot választjuk ebből 40 cseppet kell 250 ml forró vízhez adagolni (hogy elpárologjon belőle az alkohol) naponta 3-4 alkalommal és ha növelni akarjuk a hatását akkor a legjobb, ha a tinktúrát forró zsurlóteához adagoljuk. Ezt a kúrát 3 hónapig végezzük, ami után 3 hónapot pihenünk, ez után megint végezhetünk egy újabb kúrát.

Rahitizmus esetében zsurlóból teafőzetet készítünk és hozzá adjuk a gyerekek fürdővizéhez. Nagyon jó csonterősítő.

Ellenjavallatok: Magas szilícium tartalma miatt gyerekek csak 2 hétig szedhetik kúraszerűen, majd 1 hónap szünet után újra lehet folytatni. Egy kúra nem lehet hosszabb 6 hétnél. Áldott állapotban lévő asszonyok és szoptatós anyukák ne fogyasszanak zsurló készítményeket. A zsurlóból előállított készítmények irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját. Ha ilyet észlelünk, akkor abba kell hagyni a kúrát. Szívbetegek és súlyos vesebetegek jobb, ha kerülik a zsurlót tartalmazó készítményeket.

Figyelem: Belső kezelésekre csak a mezei zsurló jó. Könnyen össze lehet téveszteni egy másik zsurlófajjal (Equisetum palustre) amelyik mocsarak és vizek mentén terem, ez belsőleg mérgező, viszont fürdővízbe ezt a legjobb belefőzni.

Birtalan Katalin – Természetgyógyász

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés