VÖRÖS ÁFONYA (tőzegáfonya) – húgyúti problémákra

vörösáfonya2

VÖRÖS ÁFONYA (tőzegáfonya) – húgyúti problémákra

A húgyúti fertőzéseket, vagy ahogy a köznyelv nevezi: a felfázást baktériumok elszaporodása okozza, mégpedig tízből kilenc esetben az E. coli baktérium.
A növény termései piros színűek, kerekdedek, és jóval nagyobbak, mint a nálunk elterjedtebb rokona, a fekete áfonya. Fekete társához hasonlóan a vörös áfonya is felhasználható közvetlenül gyümölcsként: fanyar ízű lekvár főzhető belőle, mártásként pedig vadhúsokhoz kiváló. Igazi értékét azonban gyógyhatása jelenti.

Mit tartalmaz a vörös áfonya?

A vörös áfonya igen gazdag antioxidánsokban, melyek védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Az antioxidánsokkal megelőzhetők az olyan krónikus betegségek, mint az érelmeszesedés, a koleszterin-lerakódás, a szívinfarktus, a bőrproblémák, a daganat, és a memóriazavar.


A gyümölcs az antioxidánsok mellett sokféle ásványi anyagot, például nátriumot, foszfort, káliumot, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket és ként is tartalmaz, valamint kitűnő A-, B-, és C-vitamin-forrás.

A vörös áfonya gyógyhatásai

          Az antioxidáns hatású bioaktív anyagok hatástalanítják a szabad gyököket, így korlátozzák a szervezetben a fertőzések és a gyulladásos folyamatok kialakulását.

         Növelik az immunrendszer ellenállóképességét.

          Erős baktériumölő hatása van. Ezáltal védi a veséket és a vízhólyagot. Nagyanyáink, a  leveléből készült teát, valamint a bogyó levét egyaránt használták felfázás és gyulladások megelőzésére, kúrálására, ugyanis olyan anyagot tartalmaz, amely képes meggátolni az E. coli baktérium megtelepedését a hólyag falán, illetve a húgycsövön.

          A  vörös áfonya a vesekő és a húgyhólyagban előforduló homok kialakulásának megelőzésére is alkalmazható. A vörösáfonya megakadályozza, hogy a baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez, ez pedig radikálisan lecsökkenti a baktériumok megbetegítőképességét. A gyümölcsben megtalálható proanthocyanidok vizsgálatánál sikerült kimutatni ezt a tapadásgátló funkciót.

          A baktériumok megtapadását akadályozó hatóanyag egyébként a fogíny különféle fertőzései és a gyomorfekély, gyomorfertőzések kialakulása esetében is hatásos.

Egy kutatás során, melyben olyan 18 és 45 év közötti nők vettek részt, akik visszatérő húgyúti fertőzésekre panaszkodtak, bebizonyosodott, hogy a kapszula formájában szedett vörösáfonya-koncentrátum (400 mg naponta kétszer) három hónapig tartó szedésével a húgyúti fertőzés kiújulása látványosabban lecsökkent, mint a placebóval kezelt betegeknél. További kísérletek arra utalnak, hogy a vörös áfonya segíthet hólyagplasztikázott vagy vizeletpangással küzdő betegeknek nyálka- és gennymentessé tenni vizeletüket.

Alkalmazása

Akut és krónikus húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére, valamint sejt- és érvédő antioxidánsként édesítőszer nélkül készült vörös áfonyalé, vagy tinktúra (3 x 3-5 ml/nap adagolásban), illetve gyógyszertárakban kapható kapszula ajánlott. 1 kapszula (400 mg) kb 8-9 pohár lé hatóanyagát tartalmazza koncentráltan, és naponta kétszer szedhető.

A vörös áfonya koncentrátumának nem jegyezték le mellékhatását, és káros kölcsönhatása sem ismert, még terhesség és szoptatás alatt sem. Egy vizsgálat szerint azonban a vörös áfonya szedése során 43%-kal nőtt az oxalátkiválasztás a vizeletbe, ami arra utalhat, hogy a vörös áfonya nagy adagban történő hosszú távú fogyasztása megnövelheti a vesekő kialakulásának veszélyét. Ugyanez a vizsgálat azonban azt is kiderítette, hogy egyidejűleg fokozódott a vizelettel történő magnézium- és káliumkiválasztás is, ez a két anyag pedig gátolja a kőképződést.

Amíg nem gyűlik össze elegendő ismeret a vörös áfonyáról, hosszabb távú (pl. egy hétnél tovább tartó), nagyobb adagban történő alkalmazása nem ajánlott azoknál a betegeknél, akiknél, vagy akik családjánál visszatérő probléma a vesekő.

Kiknek ajánlott?

Elsősorban azoknak, akik:

          Gyakori húgyúti fertőzésben szenvednek vagy arra különösen fogékonyak (cukorbetegek, rendszeresen úszók, vesebetegek)

          Vesekőképződésre hajlamosak

          Vesehomokjuk van

          Vizeletpangás áll fenn náluk: pl. prosztata-megnagyobbodáskor, hegesedés vagy daganat miatti vizeletelfolyási akadályoknál

          Érbetegségekre való hajlamuk van (magas vércukor, zsíranyagcsere-zavarok, elhízás), vagy már kialakult náluk az érelmeszesedés

Forrás: http://www.astronet.hu/

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés