Tavaszi Kankalin – a tavasz szimbóluma és a 2016 év védett növénye

kankalin

Tavaszi Kankalin – a tavasz szimbóluma és a 2016 év védett növénye

A kankalin gyógynövény: a torok, a gége és a hörgők gyulladásos, hurutos állapotainak kezelésére használják és gyógyászati alapanyag. Gyógyászati célokra főleg a gyöktörzset használják, de időnként az egész szárított növényt, a virágokkal együtt. A gyógyszerek előállításához termesztésből származó példányokat használnak.

 

 

A tavaszi kankalin (Primula veris) nemcsak hazánkban védett növény, de már Ausztriában is a kipusztulás szélén áll. A Hamburgi Loki Schmidt Alapítvány kinevezte a 2016-os év védett növényének.

A kankalin gyógynövény: a torok, a gége és a hörgők gyulladásos, hurutos állapotainak kezelésére használják és gyógyászati alapanyag. Gyógyászati célokra főleg a gyöktörzset használják, de időnként az egész szárított növényt, a virágokkal együtt. A gyógyszerek előállításához termesztésből származó példányokat használnak.

Hatóanyagok

A kankalin legfőbb hatóanyagai a köptető hatású szaponinok, illetve a szalicilsav gyulladáscsökkentő glikozidjai. A növényben illóolaj, flavonoidok, cseranyagok és kovasav is található.

Javallatok

     Vértisztításra. Vértisztító hatása révén kiválaszt minden olyan mérgező anyagot, amely köszvényt és reumatikus megbetegedést okoz. Aki ízületi bajra és betegségre hajlamos (a köszvény, reuma), az hosszabb időn át igyon meg napi egy-két csésze kankalinteát.

     A kankalin leginkább felső légúti hurutokra ajánlott, mivel felszaggatja a letapadt váladékot, segíti a felköhögést, enyhíti az irritációt.

     A népi gyógyászat idegesség, migrén, álmatlanság, ízületi fájdalom, rándulások és szédülés kezelésére használja.

     Idősebb, szívelégtelenségben szenvedő embereknél a kankalin enyhe vízhajtó hatásának köszönhetően tehermentesíti a vérkeringést. Kiváló gyógyszer szívpanaszok esetén a kankalinvirágból készített bor, melyet tavasszal magunk is elkészíthetünk.

     A heves fájdalmak enyhülnek és idővel teljesen meg is szűnnek ha a növény teáját fogyasztjuk és fájó izületeinket kankalin főzettel borogatjuk.

     Kiváló hólyagkő hajtó. Ha a gyökerét megfőzzük, mézzel keverjük, kitűnő teához jutunk, amely segít a hólyagkő elhajtásában.

Forrázat készítése– szórjunk egy csészébe 5 g kankalinvirágot, öntsük le 1,5 dl forrásban lévő vízzel, és 10 perc elteltével szűrjük le. Felső légúti hurut esetén, illetve a váladéktermelés erősítésére igyunk meg naponta egy csésze teát. Mézzel édesíthetjük.

Szirupkészítése – 5 g felaprított kankalingyökeret főzzünk, 1,5 dl vízben 10 percig, szűrjük le, végül keverjük el 3 evőkanál mézzel.

Eszencia készítése– 50 g felaprított kankalingyökeret és – levelet öntsünk le 2,5 dl tiszta szesszel, és jól lezárva tegyük félre 10 napra. Köhögés és letapadt váladék esetén naponta 3-5 alkalommal fogyasszunk 1 kávéskanál szeszes kivonatot cukros vízbe keverve.

Kivonatkészítése – A hörgőváladék felszaggatására és a köhögés csillapítására vegyünk be naponta 3-5×20 csepp (gyógyszertárban kapható) kankalinkivonatot egy kevés cukorral.

Borogatás készítése– 10 g felaprított gyökeret főzzünk 1 dl vízben 10 percig, majd szűrjük le. A borogatást rándulás és ízületi fájdalmak esetén alkalmazzuk.

Bor készítése: friss kankalinvirággal lazán megtöltünk egy 2 literes üveget és valódi jó minőségű fehérbort öntünk rá, hogy a virágokat ellepje. Az üveget, bedugaszolva két hétig a napon tartjuk. Szívpanaszok esetén egy-egy kortyot iszunk a borból, amikor szükséges. Szívbetegek naponta 3 evőkanállal is megihatnak belőle.

Tavaszi vértisztító tea készítése:

50 gramm kankalin, 50 gramm bodzahajtás, 15 gramm csalánlevél, 15 gramm pitypang-gyökér. Egy púpozott teáskanál keveréket 1/4 liter vízzel leforrázunk és három percig állni hagyjuk. Napközben kortyonként két csészével fogyasztunk belőle. Esetleg kevés mézzel édesítjük. (Bodzahajtáson a fiatal, éppen felpattanó rügyeket értjük!)

Tea álmatlanság ellen:

50 gramm kankalin, 25 gramm levendulavirág, 10 gramm orbáncfű, 15 gramm komlóbarka, 5 gramm macskagyökér. Ebből a teakeverékből 1 púpozott teáskanálnyit leforrázunk 1/4 liter vízzel és három percig állni hagyjuk. Elalvás előtt isszuk kortyonként, amilyen melegen csak tudjuk. Szükség szerint kevés mézzel édesíthetjük. A teát előnyben kellene részesíteni az összes szintetikus altatóval szemben. Ezek ugyanis rombolják az idegrendszert, a tea viszont minden idegi panaszt megszüntet.

Normális adagolás mellett nem kell mellékhatástól tartani. Aki allergiás a primulafélékre, ne használja a növényt.

Figyelem! Áldott állapotban, tiltott a kankalin tea vagy kivonat fogyasztása mert méh összehúzó hatása van és ebben az esetben vetélést okozhat.

 

 

Birtalan Katalin – Természetgyógyász


 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés