Rügyterápia rügyfakadáskor

rugyek

Rügyterápia rügyfakadáskor

Úgy ahogy tavasszal a természet életre kel, úgy mi is képesek vagyunk megújulni és meggyógyulni a fiatal, rügybe fakadó növények segítségével. A rügyekből nyert készítmények nagy keletnek örvendenek Franciaországban, Belgiumban, Kanadában, Svájcban, Csehországban, Szlovákiában és Romániában ahol egy Gemmoterápia és Homeopátia Szövetség is működik (ARGH).

 

De lássuk csak mi is valójában a rügyterápia, szaknyelven – GEMMOTERÁPIA?

A fitoterápia alig több mint ötvenéves múltra visszatekintő ága, amely a rügyekből nyert készítményekkel gyakorolt kezelést jelenti. Ezen terápiás módszer bevezetése Pol Henry (1918–1988) belga származású orvos nevéhez fűződik, aki úgymond megsejtette az osztódó szövetekben rejlő „energiát”, gyógyító erőt. Kísérletezni kezdett, és a növények embrionális szöveteiből készített kivonatok, az ún. gemmomacerátumok segítségével újfajta terápiás irányzatot keltett életre.


A Gemoterápia (rügyekkel való gyógyítás) bioterápiás módszer mely 22 kivonatot (macerátumot) ismer amihez a növények embrionális részeit, (rügyeit, bimbóit, csíráit, magvait, fiatal hajtásait, gyökérrostjait, valamint növények nedveit ) használja fel. A rügyterápiánál rügy kivonatokat használunk tinktúra formájában. A rügybe, a növény a legértékesebbet rejti el, ami lehetővé teszi a növény túlélését, szaporodását , a jövőjét. A rügyekben a növény olyan értékes elemeit találjuk, melyet máshol a növényben nem. Ezek különféle hormonok, enzimek, ásványi- és nyomelemek, vitaminok és még sok más, melyből a szervezetünkenk gyakran hiánya van.

A GEMMOTERÁPIÁS készítmények alapja a tinktúra készítése. Ehhez a frissen leszedett rügyeket, csírákat megtisztítják, kezelik, majd azonos mennyiségű alkoholba és glicerinbe keverik. Az alkohol-glicerin mennyisége nagyjából a hússzorosa a növényi részek súlyának. A keveréket egy hónapon keresztűl hűvös, sötét helyen érlelik és bizonyos időközönként megkeverik. A kész keveréket állandó nyomás alatt többször megszűrik, illetve állni hagyják. A kész keveréket hígítják, majd ez a kivonat kerül kereskedelmi forgalomba. A rügyterápia során ebből a kivonatból naponta több alkalommal tíz-húsz cseppet kell elfogyasztani

Méz és rügykivonatok együttes felhasználásával még jobb eredményeket érhetünk el. A méz gyógyhatása régóta ismert, az értékes glükóz és fruktóz mellett ásványi anyagokat, enzimeket és szerves savakat tartalmaz. Antibakteriális és vírusellenes hatású. A mézhez adott gemmoterápiás készítmények ezt a hatást tovább fokozhatják.

A rügy kivonatú tinktúráknak széles skálájú hatása van:

rugyA növényi hormonok nagyon instabil vegyületek, könnyen elveszítik terápiás hatásukat. Ezért ezeket másképp kell kezelni, mint a fitoterápiás drogokat. Lényeg, hogy élő szövetet kell feldolgozni. Tehát a begyűjtött rügyeket 70 fokos etilalkohol és glicerin 1:1 arányú keverékében kell stabilizálni, mégpedig egy súlyrész rügyet 0.9 súlyrész oldószerrel. Egy hónapig tart a hatóanyagok kivonása, naponkénti felrázás mellett. Szűrés után, mint törzsoldat, cseppenként használható.

Számos készítmény van forgalomban. Mint annyi fitoterápiás terméknél, a rügyből nyertek esetében is tapasztalunk visszaéléseket, főleg a nem bizonyított hatásokat illetően. A „készítsd magad” ajánlat ezen a téren is megvalósítható, lényeg, hogy szigorúan ragaszkodjunk az elkészítési eljárásokhoz. A tinktúra adagolása általában napi 30–40 csepp, két-három részben kell bevenni.

Mennyi ideig kezeljük magunkat gemmoterápiás készítményekkel?

A kezelés időtartama sok tényezőtől függ: életkor, a betegség súlyossága vagy időtartama (krónikus), stb Mivel a Gemmoterápia egy szelíd terápia , a betegségek kiváltó okaira hat inkább, tartós eredményt viszont csak idővel fog hozni. Ezért, az eredmények nem látványosak, nem gyógyítja rövid idő alatt, de a terápiás hatás időben látványos is lehet. Fontos megemlíteni, hogy a Gemmoterapiát nem kell egy életen át követni. 2-3 hónapos, vagy krónikus esetekben 6 hónapos kezelés után, fontos az orvosi ellenőrzés és fontos szűréseket és laboratóriumi vizsgálatokat végezni. Például az akut betegségek esetében, az eredmények megjelennek az első nap után, de a kezelést folytatni kell még 2-4 hétig, hogy sejtszinten is megjelenjen a javulás.

A gemmoterápiás készítmények hatásai

–              növelik az immunitást,

–              javítják a központi idegrendszer működését,

–              javítják és fiatalítják a szervezetet,

–              hatnak konkrét panaszoknál illetve a betegségek megelőzésében jótékonyak.

A leggyakrabban alkalmazott rügykivonatok:

Kőris (Fraxinus excelsior) – köszvény, húgyúti gyulladások, veseelégtelenség

Diófa (Juglans regia): idült bőrgyulladás, akné, nedvező ekcéma.

Jegenyefenyő (Abies alba) – csonttörések gyógyulása, orr- és garatnyálkahártya gyulladásai, főként gyermekeknél.

Kocsányos tölgy (Quercus robur) – alacsony vérnyomás, bágyadtság, férfiak libidócsökkenése, ill. impotencia.

A fekete ribiszke rügy (Ribes nigrum) – tinktúrája antiallergén hatású, szénanátha, ekcéma, asztma kezelésére javallt. A betegség utáni lábadozó időt megrövidíti.

Molyhos nyír (Betula pubescens) – csontritkulás, ízületi kopás, gyermekek növekedési problémái, gyengeség.

Vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) – keringés szervrendszeri zavarok, a vénák szűkülete, fáradt lábak, ödémásodás, lábikragörcsök.

A boróka fenyő (Juniperus communis) – zsenge ágvégeiből nyert kivonat serkenti a májszövet regenerálódását, ezért használható májgyulladás és cirózis esetén.

Galagonya (Crataegus oxyacantha) – szívpanaszok, szívneurózis, heves szívdobogás (palpitáció), időskori szívpanaszok.

Az erdei fenyő (Pinus sylvestris) – reumás megbetegedésekben. Rügykivonata csökkenti az ízületi gyulladás okozta fájdalmakat, pl. izomreuma, ízületi gyulladás (artritisz), kopásos ízületi megbetegedés (artrózis), spondilózis, a gerincoszlop és a porckorongok betegségei esetében

Berkenye (Sorbus acuparia) – visszértágulat, aranyér, vénák gyulladásai (phlebitis).

A csipkerózsa (Rosa canina és rokon fajok) – apró rügyeinek kivonata a pajzsmirigytúltengésben szenvedőknek nyújt enyhülést. A kutatók a bimbóban olyan növényi hormonokat fedeztek fel, amelyek görcsoldó, fájdalomcsillapító hatásúak. Rügykivonata szünteti a fejfájást, migrént, idegfájdalmakat és egyéb fájdalmas állapotokat

Rozmaring (Rosmarinus officinalis) – máj- és epeműködési zavarok, elégtelen epetermelés, epekő-képződési hajlam.

Füge (Ficus carica) – gyomornyálkahártya-gyulladás, gyomorirritáció, étvággyal kapcsolatos problémák, pszichoszomatikus gyomorpanaszok.

Olíva (olajfa) (Olea europaea) – érelmeszesedés, magas vérzsírszintek, magas vérnyomás, időskori panaszok.

Vörös áfonya (Vaccinium vitis-idaea) – bélrenyheség, váltakozó székrekedés és hasmenés, irritábilisbél-szindróma, a belek gyulladásos megbetegedései.

Málnarügy – hormonális zavarok kezelésére. A népi gyógyászat a leveleit alkalmazta terhességi és szülés előtt fellépő panaszok enyhítésére. – A rügykivonat menstruációs zavarok, menstruációhoz társuló panaszok, változáskori panaszok, hormonális zavarok stb. kezelésében alkalmazzák sikerrel

Libanoni cédrus (Cedrus libani – száraz ekcéma, viszkető bőrkiütés.

Mamutfenyőrügy – kimerültségre és ideges eredetű szívpanaszokra. A mamutfa vagy mamutfenyő (Sequoiadendron gigantea) a világ legnagyobb és leghosszabb életű fafajtája. A rügyekből készült orvosság vitalizáló, erősítő hatású

Hárs (Tilia platyphyllos) – álmatlanság, alvászavarok (elalvás/átalvás), idegesség

Egyes rügyek, amilyen a fekete nyár (Populus nigra) és gesztenye (Aesculus hippocastanum) egy balzsamos illatú, gyantaszerű anyagot izzadnak ki. Ez a nyers propolisz, amit a házi méhek meleg időben összegyűjtenek. Nyálukkal keverve és méhviasszal összegyúrva készül a feldolgozott propolisz. A gyógyászatban a propolisz előkelő helyet foglal el. Erős baktériumölő hatása egyértelmű. Ezenkívül a belőle előállított készítmények serkentik a felső légúti betegségekből való kilábalást, enyhülést hoznak a húgyúti fertőzésekben, elősegítik a bőrsérülések gyógyulását.

A gemmoterápia úgymond egy szelíd kezelési eljárás. Ennek ellenére a rügykészítmények alkalmazásával ne amatőrködjünk. Amint valamennyi gyógyászati eljárás esetében javasolják, kérjük ki a kezelőorvos vagy a gyógyszerész véleményét.

Forrás: www.rugyterapia.eu/

             http://www.erdelyigyopar.ro/2014-2/5216-2014-06-14-18-28-55.html

 

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés