Mire jó a körömvirág kenőcs és hogyan készítsük el otthon?

koromviragkenocs

Mire jó a körömvirág kenőcs és hogyan készítsük el otthon?

A körömvirág tartalmú kenőcs gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást elősegítő, bőrfiatalító hatású. Alkalmazható: sebgyógyulás elősegítésére, nehezen gyógyuló sebek, kisfokú (I. fokú) égési sérülések és hosszantartó ágyhoz kötöttség során kialakuló felfekvések, kisebb bőrgyulladás, zúzódás, kelések kezelésére, valamint kiszáradt, repedezett bőr ápolására, viszeres panaszok, érgyulladás kezelésére.

 

 

A körömvirág (Calendula officinalis) az egyik legelterjedtebb és legsokoldalúbb gyógynövény. Jótékony hatóanyagainak döntő többsége, sárga virágában összpontosul, nem véletlen, hogy a szirmok számos gyógyhatású készítményben megtalálhatók. Ilyen a körömvirág krém, amely kiváló sebgyógyító és gyulladásgátló, valamint bőrfiatalító tulajdonságokkal rendelkezik. Lényeges a sebgyógyulás szempontjából, a körömvirág antiszeptikus hatása, ami meggátolja a fertőzések kialakulását, valamint az is, hogy stimulálja a kollagén (kötőszöveti fehérje) képződését.

Az alábbi disznózsír alapanyagú kenőcs egy régi népgyógyászati recept alapján készűlt.


Körömvirágos disznózsír

Hozzávalók:

          25dkg jó minőségű disznózsír

          1 nagy marék szárított körömvirág (levele, virágja és szára)

 

Elkészítése:

A disznózsírt zománcozott edénybe tesszük, lassú tűzön felmelegítjük, majd beletesszük a körömvirágot, hagyjuk egy kicsit sercegni, megkeverjük, ezután levesszük a tűzről és lefedve egy napig állni hagyjuk. Másnap egy kicsit felmelegítjük, átszűrjük, és tiszta, száraz tégelybe öntjük.

Körömvirágos sheavaj

Ennek a kenőcsnek az összetétele nagyon hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzióhoz, vitamintartalma pedig tökéletes bőrápolóvá teszi, és felszívódva hosszan tartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét. A hozzáadott mandulaolaj E vitamin és telítetlen zsírsav tartalma védőréteget képez a bőrön, nyugtatja és puhává varázsolja azt.

Hozzávalók:

          50gr finomítatlan sheavaj

          1 marék szárított körömvirág

          10ml mandulaolaj

Elkészítés:

          A sheavajat kozmetikai keverőtálba vagy üvegtálba tesszük, és vízfürdőbe állítva megolvasztjuk.

          A szárított körömvirág szirmait leszedjük a virágfejről

          A szirmokat beletesszük a megolvadt sheavajba és 1 órán át pároljuk vigyázva, hogy a vaj ne forrjon fel.

          Egy éjszakát állni hagyjuk, másnap újból felmelegítjük, átszűrjük.

          Hozzáadjuk a mandulaolajat, összekeverjük, majd tiszta, száraz tégelybe öntjük, és szobahőmérsékleten hagyjuk megdermedni.

          A szűrés után visszamaradt vajas szírmokat ne dobjuk ki, szintén tégelybe téve tárolhatjuk. Sebek bekötözésére használhatjuk.

Figyelem!

A körömvirágos kenőcsöket ajánlatos előbb kis felületen kipróbálni az allergiás reakciók veszélye miatt.

 

Birtalan Katalin-természetgyógyász

Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni  friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés