Mire jó a körömvirág és hogyan alkalmazzuk?

koromv

Mire jó a körömvirág és hogyan alkalmazzuk?

A körömvirág antibiotikus illóolajat, fájdalomcsillapító szalicilsavat, keserűanyag-glikozidokat, kalendent és kalendulint, flavonoidokat, szaponinokat, karotinoidokat, enzimeket és természetes színezékeket tartalmaz. Tehát itt is egy nagyon összetett gyógynövénnyel van dolgunk, amelytől számos érdekes gyógyhatást várhatunk.

 

       A körömvirág jelentős bőrápoló és bőrtisztító szer

      –         Segíti a sebgyógyulást


      –          Más gyógynövények kiegészítő terápiája lehet nőgyógyászati problémákban, főleg az idegességben és vérszegénységben szenvedő nők havivérzését könnyíti meg, és csökkenti a görcsös fájdalmat

      –          Erősíti a vénákat

        –   Segíti az emésztőmirigyek működését.

Körömvirágtea készítése: 2 teáskanál árnyékban szárított körömvirághoz adjunk 1/4 liter forrásban lévő vizet. 10 percig hagyjuk állni. Ezzel a teával gargarizálhatunk vagy öblögethetünk fogíny-, torok- vagy gégegyulladás esetén, de használhatjuk kiütések vagy nehezen gyógyuló sebek borogatására is. Fogyasszon belőle naponta három csészével a vénák erősítése, a menstruáció harmonizálása és a gyomor-bél rendszer nyálkahártyájának védelme érdekében. A körömvirágtea, amelyet az esetek többségében allergiások is fogyaszthatnak, alkalmas például krónikus gyomor-nyálkahártya gyulladás kezelésére.

Külsőleg : kenőcs, tinktúra vagy borogatás formájában acne, furunkulusok, égések, sőt fekélyek gyógyítására is alkalmas. A mélyen a bőr alatt elhelyezkedő gyulladások, szennyezett gennyes sebek nagyon jól reagálnak a körömvirágra. Hildegard von Bingen már a XI. században ugyanúgy, ahogy Sebastian Kneipp a modern korban seb és bőr kezelésére javasolta. Vizsgálatok kimutatták, hogy mindenekelőtt a bőr gennyes Staphylococcus-fertőzései reagálnak jól a körömvirág-kezelésre.

Körömvirág kenőcs recept

Tépjünk le 20 g friss narancsszínű szirmot, és öntsük le ugyanannyi olívaolajjal. A keveréket kissé melegítsük meg, vagy tegyük ki a napra. Legalább 12 órán át hagyjuk állni. Az olajat, amely most már tartalmazza a hatóanyagokat, keverjük össze 5-5 g előzőleg megolvasztott kakaóvajjal és méhviasszal. Hagyjuk kihűlni, és fél éven belül fogyasszuk el. Ezt azután használhatjuk csecsemőknél popsikenőcsként, vagy nehezen gyógyuló sebek, acnék, furunkulusok, hegek, körömágygyulladás vagy ágyban fekvő betegek fekélyeinek kezelésére. Kiszáradt, kérges kéz ápolására is ideális.

A körömvirág-tinktúra – hosszabb ideig eltartható, mint a saját készítésű kenőcs, és a körömvirág gyógyhatása tinktúrában nagyon jól érvényesül: tegyünk 20 g szirmot 10 napra 100 ml 60%-os alkoholba. Kávészűrőn szűrjük át, és közvetlenül is alkalmazhatjuk fisztulák és furunkulusok ecsetelésére, vagy borogatás készítéséhez vízzel hígítsuk 1:10 arányban.

 

 

Birtalan Katalin-természetgyógyász

Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni  friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés