Lapachokéreg (Pau-d’arco) – a nyirokrendszer kéményseprője

Lapachokéreg (Pau-d’arco) – a nyirokrendszer kéményseprője

A lapachofa kérge nagyon hatékony antibiotikumokat és számos ásványianyagot tartalmaz. A lapachotea gyógyítja a gombák és egyéb kórokozók által okozott fertőzéseket valamint erős fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik. Ezenkívűl javítja a vér minőségét és tisztítja a nyirokfolyadékot, immunrendszerünk „fehér vérét”. E tulajdonságainak köszönhetően vannak orvosok, akik ezt a teát rákos betegeknek is javasolják kiegészítő terápiaként.

Mit kell tudni a lapachofáról?

A lapacho (Pau d’arco), latin nevén Tabebuia avellanedae, vagy Tabebuia impediginosa, tulajdonképpen a lapachofa belső vörös színű kérge, amely a dél-amerikai Andokban honos ( Argentína, Paraguay és Brazília). Az őslakos indiánok nevezik még iperoxónak, taheebónak és kesuának, Isten fájának, vagy életfának. Az andoki indiánok orvosai és sámánjai már több száz évvel ezelőtt is használták ezt a növényt. Az inkák előszeretettel nevezték „életadónak”. A 700 évig is élő fa megdöbbentő gyógyító erejét a nyugati kutatók csak az utóbbi 20 évben fedezték fel újra. Az értékes hatóanyagok a fa belső kérgében találhatóak, amit a fa lehántott kérgéből kivonatolnak (a kapszulák esetében), vagy teafőzetként alkalmaznak.


A negyven évnél idősebb példányok törzséről lehántott kéreg szerencsére hamar regenerálódik, ezért a fa nem szenved semmilyen maradandó károsodást, a kéreg pedig egy éven belül újra kinő.

Milyen értékes anyagokat tartalmaz?

A tudósok kimutatták, hogy a lapachofa kéreg hatóanyaga a lapachol és a beta-lapachon, de tartalmaz még alkaloidokat, flavonoidokat és fenolkarbonsavat is, valamint kálciumot, magnéziumot, káliumot, mangánt, foszfort, cinket, vasat és ritkább nyomelemeket, mint például: stronciumot, báriumot, jódot, bórt és egy xiloidin nevű anyagot is, amely erőteljes csíraölő hatást fejt ki a vírusokra, baktériumokra és gombákra egyaránt. Tulajdonképpen a kéreg belső részét használják gyógyszerként. A kéreg többi része nem tartalmazza a már említett aktív hatóanyagokat.

A lapachofakéreg gyógyhatásai

          Nagyon jó izzasztó, ebből kifolyólag javítja a vér minőségét, és tisztítja a nyirokfolyadékot, immunrendszerünk „fehér vérét”. E tulajdonságainak köszönhetően vannak orvosok, akik ezt a teát rákos betegeknek is javasolják kiegészítő terápiaként.

          A benne található különböző hatóanyagok élénkítik a szervezetet, és számos betegség gyógyulását is elősegítik. A benne található magnézium a feszültség és stressz ellen, a vas a fáradtság, étvágytalanság, a mangán pedig gyenge védekezőképesség ellen kiváló.

          Serkenti az emésztést.

          A lapachokéreg híres baktériumölő és immunerősítő hatása miatt.

          Izzasztó és vírusölő hatása miatt segít influenza és megfázás idején.

          A lapachotea külsőleg és belsőleg is jótékony hatású gombás fertőzések esetén, és kiválóan segíti más gombásodás elleni szerek hatását. A bél Candida-fertőzésében is jótékony hatású, kéz-, lábkörmök, valamint a nemi szervek gombásodása esetén pedig borogatásként vagy fürdőben is alkalmazható. Ilyenkor azonban a sikeres gyógyulás érdekében több héten keresztül következetesen kell a teát alkalmazni.

          Féreghajtóként is lehet alkalmazni. A Lapacho fa kérgének féreghajtó hatása abban nyilvánul meg, hogy képes meggátolni a paraziták sejten belüli szaporodásást és fejlődését.

          A lapachotea alkalmazható ekcéma, viszketés, rovarcsípések, egyéb bőrbetegségek és nehezen gyógyuló sebek tiszítítására és kezelésére is. Még neurodermatitis (idegi alapon kifejlődő bőrfolyamat) és psoriasis (pikkelysömör) esetén is sikerült lapachotea kezelés hatására enyhülést megfigyelni.

          A mindennapos bőrápolás során is használható, megnyugtatja a száraz, kivörösödött bőrt.

          Vízhajtó hatású, ezért vérnyomáscsökkentő hatása is van.

          A lapacho olyan krónikus betegségeknél is érezhetően hat, mint a diabétesz.

          Gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, ezért izületi gyulladásokban is ajánlott inni ebből a teából, vagy szedni a lapachokéreből készült kapszulákból.

Hogyan alkalmazzuk?

A lapachoteát a következőképpen készíthetjük el: 2 csapott evőkanálnyi lapacho kérget vagy 2-3 filter teát 1 liter vízben 5 percig kis lángon főzünk, és végül 15 percig hagyjuk állni. Termoszból fogyasszunk el egy liter teát egész napra elosztva, vagy készítsük csészénként frissen, megfelelő mértékben csökkentett mennyiségű kéregből.

Ülőfürdőnél 1 liter erős lapacho teát adhatunk a fürdővízhez!

A lapachotea íze vetekszik a legjobb egzotikus, fűszeres teákéval!

Figyelem!

Mivel a lapachofa kérge igen aktív hatóanyagokat tartalmaz, melyekről tudjuk hogy gyógyító hatásúak a rákos megbetegedések kezelésében mégis az adagolásra oda kell figyelni mivel az erős Lapacho teának és az intenzív kezelésnek komoly mellékhatásai is lehetnek. A kúra maximum 6 hétig tarthat megszakítás nélkül, ezután 4 hét szünet. Ezek a korlátozások nem vonatkoznak a főzet külső felhasználására: kézöblítésre, fürdőkre, borogatásokra. A Lapacho fa kérgéből balzsamot is készítenek.

 

Terhesség esetén a tea csak külső használatra ajánlott!

 

 

 Birtalan Katalin -Természetgyógyász

 

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

feketeribiszke

Fekete ribiszke

A fekete ribiszke a Kárpát medence jellegzetes növénye, eurázsiai, síkvidéki faj. A Martonvásári Orvos és Gyógyszerészeti Egyetemen évek foglalkoznak a

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés