A levendulaolaj alkalmazása

levendulaolaj

A levendulaolaj alkalmazása

A levendula az egyik legsokoldalúbban használt gyógynövény, hiszen az illatosításon kívül számos gyógyászati felhasználása is ismert. Az ókori görögök és a rómaiak nagy becsben tartották a levendulát tisztító tulajdonsága és illata miatt. Bőségesen használták, testükre kenték, szappanjaikat és fürdővizüket illatosították vele, Egyiptomban balzsamozáshoz használták.

 

Mit tartalmaz a levendula?

A levendula hatóanyagai főleg a linalool, a linalil-acetát, a cineol és a kumarin, keserűanyagok, fitoszterolok, flavonoidok, valamint cserzőanyagok és rozmaringsav.


A levendula alkalmazása

A levendula teában vagy gyógynövénypárna részeként nyugtató hatású, és elalvást elősegítő.

          Tea formájában enyhíti az idegi alapú felső hasi és bél-problémákat. Naponta egyszer-kétszer 3 csepp levendulaolajat kockacukron vagy kenyéren vegyünk be, ha kellemetlen szagú széklet és puffadás a természetes bélflóra zavarára utal.

          Baktériumellenes hatás: A levendulaolajnak erőteljes antibiotikus és bélflórát szabályozó tulajdonságai vannak. Figyelem: Nagyobb mennyiségű levendulaolaj irritálhatja a nyálkahártyát, kábultságot vagy szédülést okozhat. Citromfűvel kombinálva vírusellenes hatása klinikailag is tesztelt.

          Orrmelléküreg-gyulladás. Levendulaolaj az egyik legjobb aromaterápiás szer. Az illóolaj belégzése nyugtató hatású és enyhíti gyulladás tüneteit. Adjunk hozzá 2 csepp levendula és kakukkfű olajat egy tál gőzölgő vízhez majd közeli mély légzéssel fejünket egy törülközővel lefedve nyugtassuk magunkat.

          Izületi fájdalmakra: Az alkoholos levendulakivonat egy gyógyszertári készítmény, amit reuma, ízületi fájdalom, izomhúzódások és gyulladt ízületek kezelésére alkalmazhatunk.

          Menstruációs görcsök. Masszírozzunk néhány csepp levendulaolajat az alhasi tájékra vagy alkalmazzunk levendula olajos meleg borogatást.

          Levendulafürdő: A keringésszabályozó hatású levendulafürdőt a következőképpen kell elkészíteni: 50 g levendulavirágot 1 liter vízben hirtelen forraljunk fel, lefedve 10 percig hagyjuk állni, majd a folyadékot szűrjük le, és öntsük 38 °C-os fürdővízhez. Ebben fürödjünk 15 percig. A levendulafürdő jótékony hatású idegi alapú keringési zavarokban, és megelőzi a kiütések, ekcéma és a bőrhibák kialakulását. Érdekesség, hogy a levendula hatására a májban tárolt glükóz felszabadul, és növeli a vércukorszintet. Ha étkezés előtt 15 perccel 2 csepp levendulaolajat beveszünk, érezhetően csökken az étvágy.

          Pattanások: segít újra egyensúlyba hozni a túlzott faggyútermelést, csökkenti a hegesedést. Adjunk hozzá néhány csepp levendulaolajat egy sima krémhez és használjuk, mint egy hidratáló vagy tisztítószert.

          Égési sérülések: 5 percig hűtjük az égett területet hideg, folyó vízzel, majd óvatosan levendulaolajat helyezzünk a sérült felületre. A fájdalomcsillapítás szinte azonnali, és égés általában hegesedés nélkül begyógyul.

          Ekcéma: Tegyünk néhány csepp levendulaolajat egy bázisolajba (olívaolaj, kókuszolaj stb.) és dörzsöljük közvetlenül a viszkető száraz bőrre.

          Övsömör: Levendulaolaj egyidejűleg fájdalomcsillapító, vírusölő és hegesedés megakadályozó hatású. A levendulaolajos borogatás csökkenti a tüneteket, az eredményhez legalább 5-8 napos kúra szükséges.

          Rühesség: Ezt a fertőzést egy apró atka okozza, ami heves viszketéssel jár. Dörzsölje a tiszta levendulaolajat alkohollal keverve a fertőzött bőrfelületre amíg a tünetek nem csökkennek. Mossa ágyneműjét és ruháit vagy szórja meg matracát egy kis levendulaolajjal a megelőzés érdekében

          Sebekre: Alkalmazzunk levendula olajat a fájdalom ellen, megelőzi a bakteriális fertőzést és segíti a heg nélküli gyógyulást. A seb kitisztul.

          Fülfájás: Melegítsen egy üveg levendula olajat forró vízben egy-két percig, majd finoman masszírozzon néhány cseppet a bőrbe a fül és a torok körül. Csecsemőknek és kisgyermekeknek adjunk hozzá 2-3 csepp felmelegített olajhoz egy kevés olívaolajat és masszírozzunk hasonlóan.

          Fejfájás: A levendula desztillált vizét (Levendulavíz) permetezve az arcra és a halántékra frissítő és megnyugtató hatású. Alternatív megoldásként jeges hideg vízbe mártott borogató kendőre csepegtessünk néhány csepp levendulaolajat, vagy alkalmazzuk a homlok, halánték, tarkó, és a nyak masszírozására.

          Szédülés, rosszullét, szívremegés: Készítsd el saját „repülősódat” -tengeri só, levendulaolaj, borsmenta olaj és bazsalikom olaj keverékéből.

          Láz: Láz esetén a hűtőfürdő alkalmazásakor csepegtessünk a vízbe néhány csepp levendulaolajat. A módszer hatásos felnőtteknél is.

          Stressz, szorongás: Permetezze arcát napközben levendula vízzel, vagy dörzsöljön néhány csepp levendulaolajat a halántékába.

          A levendulaolaj elűzi a félelmeket, tisztítja a gondolatokat, csökkenti a harag mértékét, valamint az aggályoskodást.

          Fáradtság: Adjunk hozzá 5 csepp levendulaolajat a forró lábfürdőhöz és pihenjünk, miközben a lábunkat áztatjuk benne. A talpakon az ember különösen érzékeny, a levendula nagyon gyorsan a véráramba jut, ezért élénkítő és nyugtató hatással van a testre.

          Álmatlanság: Idős pszichiátriai betegek esetében kimutatták, hogy jobban alszanak, és éberebbek a nap folyamán azok a betegek akiknek kórtermében levendulaolajat használtak altató és egyéb gyógyszerek helyett. Annak érdekében, hogy tudjunk aludni 3 vagy 4 csepp levendulaolajat cseppentsünk a párnánkra. Kisgyermekek esetében masszírozzunk a hátukra 1 csepp levendulaolajat vagy az esti fürdőzésnél a kádjukba cseppentsünk néhány cseppet.

          Rovarok, Lepkék, szúnyogok, moszkitók: Ezek a bosszantó kis rovarok mind utálják a levendula illatát. Annak megakadályozása érdekében, hogy a bogarak megcsípjenek, kenjük be magunkat egy kis levendula vízzel mielőtt a szabadba mennének, vagy az ágyba 3-4 csepp levendulaolajat csöppentve védjük magunkat ezektől a bosszantó rovaroktól. Csepegtessünk néhány csepp olajat egy csészealjba az ablak előtt, ami szintén meggátolja a rovarok házba jutását. A rovarcsípésbe dörzsölt néhány csepp olaj csökkenti a viszketést, gyulladást. A molyok ellen helyezzünk levendulavirágot a szekrényünkbe, szükség esetén cseppentsünk rá levendulaolajat.

          Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású.

          Párna készítéséhez egyenlő arányban keverjünk össze levendulalevelet, citromfüvet és komlót.

 

 

 

Birtalan Katalin-természetgyógyász

Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni  friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés